Поврзи се со нас

Гостивар

Одлука на Совет: Нова цена на такси превозот во Гостивар

Објавено

на

Такси превозот во Гостивар официјално доби нова цена. На денешната седница на општинскиот Совет, беше донесена одлука за измена на ценовникот за такси услуги според која, старт со прв километар чини 80 денари, по што секој километар плус е по 50 денари.

Претставници на такси компаниите образложија дека барале измена на ценовникот со оглед на трендот на поскапување на горивата и фактот што корекции не биле направени повеќе од две децении.

„Неколку месеци наназад баравме да се направат измените, неколку пати остваривме и средба со градоначалникот. Неопходно е, измени не се извршени повеќе од 20 години, а сите го знаеме трендот на поскапување на горивата.“, рече Гоце Исакоски, сопственик на такси компанија

Одлуката која беше на сила до сега, предвидуваше старт 20 денари + 25 денари за секој километар.

Од такси компаниите изнесоа и барање за намалување на цената на изводот за лиценца. Актуелната цена е 6.000 денари годишно за секое возило. „Бараме да се намали износот, во други градови генерално оваа сума од 6.000 денари е за период од 5 години“, рекоа такси превозниците со забелешка дека тоа нивно барање не било вметнато на дневен ред на седницата на Советот.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена