fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одлука за реонизација на училиштата во Гостивар, упис на првачињата според местото на живеење

Објавено

на

Во пресрет на почетокот на уписите на првачиња, од општинскиот Сектор за образование на Гостивар апелираа родителите да ги запишуваат децата во училиштето кое е најблиску до нивното место на живеење. На денешната седница на Советот беше усвоена и официјална одлука за реонизација на основните училишта во Гостивар.

„Ова се прави на барање на училиштата, поради тоа што секоја година има примери кога во некои училишта има многу повеќе првоодделенци, а други остануваат без деца. Ние ќе се трудиме реонизацијата да се почитува, затоа е и оваа одлука. Во одредбите за упис е определено дека родителот има право да одбере во кое училиште ќе поднесе документи за упис, но исто така има и правило дека директорот одлучува дали ученикот ќе биде примен во тоа училиште.“, рече раководителката на Секторот, Аслијан Снопче.

Уписите на првачињата започнуваат после продолжениот празничен викенд, на 4 мај. Во прво одделение од септември треба да тргнат децата родени во 2015-та година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!