fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Одредени приоритетите на општина Гостивар за изградба на канализации

Објавено

на

За разлика од претходните седници на општинскиот Совет на Гостивар, на кои се водеа жестоки дебати и за многу прашања политичките противници не можеа да најдат заеднички јазик, денес советниците од двете страни гласаа ЗА и усвоија повеќе одлуки кои се донесуваат на проекти за подобрување на водоснабдувањето на Гостивар и изградба на канализации.

Советот даде зелено светло на Јавното претпријатие “Комуналец” за долгорочно кредитно задолжување кај Република Македонија за финансирање на проектот “Водовод и Канализација Прва Фаза – Втор Чекор. Станува збор за продолжување на проектот кој се реализира со поддршка на Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања (СЕКО) за подобрување на водоснабдувањето во Гостивар.

Исто така, советниците донесоа одлука за одредување на приоритетните проекти за фекална и атмосферска канализација. Приоритетите опфаќаат изградба на канализации во населбите Циглана, Фазанерија, Грудајца, Карагач и селото Дебреше.

На денешната седница беше изгласана и приоритетна реконструкција на Домот на културата “Божидар Мицкоски“ во село Железна Река.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!