Поврзи се со нас

Гостивар

Одржувачите на зеленилото во Гостивар со полни раце работа

Објавено

на

Се засилуваат активностите за пролетно уредување на зеленилото на јавните површини во Гостивар. Деновиве работниците од Јавното претпријатие „Паркинзи и зеленило“ го користат секој момент со добри временски услови за косење на тревата и други хортикултурни активности, со концентрација на големиот градски парк.

„Периодов ги интензивираме работите за косење на тревата која е обрасната доста, имаше дождови, такво беше времето. Тековното уредување секако се прави, да се разубави градот во време кога граѓаните повеќе време поминуваат надвор. На тоа ќе се фокусираме во следните недела-две.“, рече директорот на претпријатието, Џелал Луши.

Претпријатието имал 52 вработени поделени во сектори, од кои 18 се ангажирани во секторот за одржување на зеленилото, што според оценката на првиот човек се доволно да се извршуваат работите.

Од претпријатието апелираат да се чува и да не се уништува зеленилото и урбаната опрема.

„Најомилено место за шетање и релаксација во градот е градскиот парк. Нешто што Гостивар го има, а многу други градови го немаат. Апел до граѓаните е да го чуваат како нешто свое, да не ја уништуваат урбаната опрема, се‘ што е тука поставено, да не фрлаат отпад каде не треба…“, апелира Луши.

Гостиварското претпријатие за паркинг и зеленило е надлежно за уредување и одржување на вкупна зелена површина од околу 700 илјади метри квадратни, од кои 390 во Гостивар и 310 низ околните села.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена