Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

Објавено

на

Државната изброна комисија денес ги објави конечните резултати од гласањето во првиот круг на Локалните избори на 17 октомври. Официјален е составот на Советот на Општина Гостивар. Советничката листа на Алијанса за Албанците/Алтернатива освои 8.856 гласа и 10 советнички места, на ДУИ 8.296 гласа и 9 места, на ВМРО ДПМНЕ 4.300 гласа и 4 места, на СДСМ 2.958 гласа и 3 места, ДПТМ 2.815 гласа и 3 места, на БЕСА 897 гласа и 1 место и ДСР 865 гласа и 1 место.

Во новиот Совет влегуваат:

Од АА/А –

1. ВАЛБОН ЛИМАНИ
2. БЕСА МУХАРЕМИ
3. АЛУШ АЛИЛИ
4. СЕАРЕ ЏАФЕРИ
5. АГИМ ЗИБЕРИ
6. МИЗАЌЕТЕ ЈАШАРИ
7. ТЕЛАТ ФЕТАИ
8. ЗУЛФИ АДЕМИ
9. САРА ИСЛАМИ
10. НАМИК ДУРМИШИ

Од ДУИ-

1. АФРИМ АРУЧИ
2. СЕБАЈЕТЕ ЗЕНКИ
3. ХАЛИМ ЗЕЌИРИ
4. ВЈОЛЦА БАФТИУ-ЗУЛБЕАРИ
5. ЛЕК ДАЛИПИ
6. ТЕУТА МИНАХИ
7. ГАЈУР СЕЈДИНИ
8. АЛТИНА АСАНИ
9. АЗИЗ ДАУТИ

Од ВМРО ДПМНЕ-

1. ГОЦЕ ДИМОВСКИ
2. ЗОРАН НАУМОСКИ
3. АНЕТА ЌИРОСКА
4. АЛЕКСАНДАР НАНКОВСКИ

Од СДСМ-

1. СТАНИША МАТЕСКИ
2. ЕМА НЕШКОВСКА
3. РЕНАТА ДУЦЕСКА

Од ДПТМ-

1. ЕРСИН ЌЕРАЛА
2. РАИФ РАИФИ
3. ГАНИМЕТ МЕЛАНИ

Од БЕСА, Дашмир Арифи и од ДСР, Фирдауз Ајдари

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 27 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 1 час

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена