Поврзи се со нас

Спорт Македонија

Официјално: Македонија – Косово во oктомври

Во рамките од завршницата на Лигата на нации, македонската фудбалска репрезентација требаше да ја пречека во Скопје репрезентацијата на Косово во полуфиналето од плеј-офот. Дуелот беше одложен поради корона-кризата.

Сепак, на денешниот состанок на УЕФА одржан преку видео конференција меѓу другото е донесена и одлука, полуфиналето од Лига на нации помеѓу Македонија и Косово, да се одигра на 14 октомври, додека финалето, кое носи пласман на европското првенство, е закажно за 19 ноември. Во случај на победа над репрезенрацијата на Косово, нашите репрезентативци во финалето треба да се сретнат со победникот од второто полуфинале помеѓу Грузија и Белорусија, натпревар кој треба да се игра на гостински терен, кој пак треба да ја одведе Македонија до прво учество на едно Европско првенство.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!