Поврзи се со нас

Македонија

Официјално: Полициски од 20 часот, се затвораат локалите, обложувалниците, теретаните

Објавено

на

  Владата на денешната седница го прифати предлогот на Комисијата за заштита од заразни болести за воведување на нови рестриктивни мерки.

  Од утре (вторник), полицискиот час ќе почнува од 20 часот, наместо од 22 ч. како до сега, а ќе завршува во 5 часот наутро. Од среда се воведува целосна забрана за посетители, гости во сите угостителски објекти, на бензински станици и други. Оние кои работат на подготовка на храна, може да вршат достава или да работат со нарачки преку шалтер. Се воведува целосна забрана за посета во обложувалниците, кои може да работат исклучиво преку шалтер. Забрана се воведува и за фитнес клубови, теретани, како и за организирање семинари, обуки, конференции.

  „Новите мерки се со единствена цел заштита на јавното здравје и заштита на сите граѓани. Со најновите тенденции во областа на епидемиологијата, јасно е дека британскиот сој зема се‘ поголем замав. Овој вид заразува многу полесно и побрзо и резултира со исклучително тешки последици.Ова е најголемото здравствено оптоварување на здравствениот ситем“, изјави премиерот, Зоран Заев.

  Предлогот на Комисијата и одлуката на Владата доаѓа поради зголемениот број на новозаразени и смртни случаи од ковид-19, како и преоптовареноста на болниците.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Короната зема замав! Над 200 нови позитивни, 4 смртни случаи, Гостивар двоцифрен број новозаразени

  Гостиварпред 2 часа

  Хоспитализирани 105 заразени со ковид во државава, во Гостивар 20

  Гостиварпред 3 часа

  Марихуаната и кокаинот се‘ почести меѓу младите во Гостивар, родителите да отворат очи

  Македонијапред 4 часа

  Продолжен конкурсот за реонски попишувачи и инструктори до 12 август

  Спортпред 4 часа

  ФФМ го промовира селекторот Милевски

  Гостиварпред 5 часа

  Уапсен гостиварец заради агресија и обид за напад на полицајци

  Македонијапред 6 часа

  Прогласена кризна состојба во траење од 30 дена

  Македонијапред 7 часа

  МТСП: 60% од вработените во градинките вакцинирани, апел до останатите да примат вакцини

  Гостиварпред 8 часа

  Екстремно топло – попладне дожд и грмежи

  Спортпред 9 часа

  Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години подобра од Грузија

  Македонијапред 9 часа

  По 10.000 денари награда за 300 пожарникари и граѓани вклучени во гаснење на пожарите

  Македонијапред 19 часа

  Утре седница на Влада за прогласување на кризна состојба поради пожарите

  Технологијапред 21 час

  Најмалиот телефон во светот е голем колку еден палец

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 3 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Македонијапред 1 недела

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Еден ден со..пред 5 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Гостиварпред 5 дена

  На патарината во Гостивар уапсени тројца млади со дрога

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Гостиварпред 6 дена

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!