Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Огромен интерес – На Гостивар му требаат уште 2 градинки за да ги згрижи сите деца  

Објавено

на

  Градинките во Гостивар се претесни за да ги примат сите дечиња коишто родителите ги пријавиле за престој од септември. Интересот е огромен, а градинките иако работат со надминат капацитет, не можат да ги задоволат потребите. Листата на чекање е долга, со над 320 деца, од кои, според Управата на установата во групите ќе можат да влезат стотина.

  „Интересот секојдневно расте, на листа на чекање моментално имаме 323 деца. На почетокот на септември ќе стартуваме со над 600 деца, точната бројка се` уште не можеме да ја определиме, со оглед на тоа што постојано вршиме прием на деца, има одјавувања и пријавувања. Заинтересираноста е навистина преголема и групите бројат деца над пропишаните нормативи“, вели директорката на Јавната установа „Детска радост“ , Мирјана Мицоска.

  Со оглед на долгата листа на чекање, Мицоска вели дека при уписите, приоритет ќе се даде на семејствата каде двајцата родители се вработени и немаат друга алтернатива за чување на децата.

  Во склоп на установата во градот има три градинки, а една градинка работи и во селото Чегране. Дополнително, деца се згрижуваат и во Центри за ран детски развој во неколку населени места. Сепак, проценката на надлежните е дека за да се опфатат сите пријавени дечиња, на Гостивар му се потребни уште две детски градинки.

  „Може да се каже дури дека имаме алармантна потреба од нови објекти. Две нови градинки би биле идеално решение, за да има место за сите дечиња и родителите да бидат задоволни. Со овој капацитет, ние навистина не сме во можност да ги примиме сите.“, нагласи директорката.

  Општина Гостивар неодамна информираше дека работи на уредување на објект во Долна Бањица, кадешто е планирано да се отвори уште една детска градинка. Кога таму точно ќе се завршат сите работи и административните процедури за да може да проработи градинката, се` уште не се знае.

  Освен од проширување, гостиварските градинки имаат потреба и од вработување на дополнителен кадар.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 8 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 11 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 15 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 15 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 16 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 17 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 19 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 20 часа

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 21 час

  Избрана новата Влада

  Гостиварпред 22 часа

  Временска прогноза за новата работна недела

  Македонијапред 1 ден

  Во изминатото деноноќие регистрирани 1.348 нови случаи на коронавирус

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена