fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

ОЈО Гостивар поднесе обвинителен предлог против вработен во пошта заради злоупотреби

Објавено

на

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за продолжено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување.

„Обвинетиот 55-годишник, во периодот од ноември до декември 2019 година, во својство на службено лице во Подружница ЦРПС Гостивар, присвоил поштенска пратка од Република Србија наменета за лице од село Добридол, во која имало банкарска картичка и пин број со која оштетениот требало да ја подигне пензијата. Потоа, обвинетиот неколкупати ја употребил картичката и од банкомат подигнувал готовина, при што вкупно противправно присвоил 15.000 денари.​“, соопшти обвинителството.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!