Поврзи се со нас

Гостивар

ОЈО Гостивар со обвинение против едно лице за напад врз новинарска екипа

Објавено

на

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 50-годишен жител на селото Ѓурѓевиште, општина Врапчиште, кој се товари дека сторил кривично дело – Загрозување со опасно орудие при тепачка или караница од член 133 од Кривичниот законик.

„Обвинетиот ги забележал двајцата оштетени – новинар и снимател во тетовска телевизија кои снимале прилог за училиштето во селото. Тој најпрвин започнал караница со нив, упатувајќи им пцовки и погрдни зборови, а потоа зел секира со која започнал кон нив да замавнува. Оштетените веднаш се оддалечиле од местото и настанот го пријавиле во полициска станица.“, информира обвинителството.

Случајот беше евидентиран на 16 февруари годинава. ​

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 8 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 10 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 11 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 12 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 13 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 15 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 15 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 16 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 17 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

PThP Gostivar me akuzë ndaj një personi për sulm ndaj ekipit gazetareskекипа

Објавено

на

Prokurori Publik nga Prokuroria Themelore Publike Gostivar, pas zhvillimit të procedurës paraprake, ka ngritur aktakuzë kundër 50-vjeçarit, banor nga fshati Gjurgjevishtë, komuna Vrapçisht, i cili akuzohet për kryerjen e veprës penale – Rrezikim me armë të rrezikshme gjatë një përleshje apo grindje nga neni 133 i Kodit Penal.

“I pandehuri i ka vërejtur dy të dëmtuarit – gazetarin dhe kameramanin e televizionit të Tetovës, të cilët po filmonin një reportazh për shkollën e fshatit. Fillimisht ka nisur të debatojë me ta, t’i shajë dhe të ofendojë, e më pas ka marrë një sëpatë me të cilën ka filluar ta tund nga ato. I plagosuri është larguar menjëherë nga vendi i ngjarjes dhe ka denoncuar ngjarjen në Komisariat”, njofton prokuroria.

Rasti është regjistruar më 16 shkurt të këtij viti.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена