Поврзи се со нас

Македонија

ОЈО за гонење организиран криминал ќе ги истражува јавните набавки за модуларните болници

Објавено

на

Трагичниот настан што се случи во Тетово иницираше Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција согласно своите надлежности да отвори предмет по допрен глас. Постапката е во насока на проверка на спроведувањето и реализацијата на јавните набавки за изградба на модуларните болници во државава, соопшти обвинителството.

Вчера до Бирото за јавни набавки и Министерството за труд и социјална политика е издадена Наредба за обезбедување на севкупната документација поврзана со изградбата на сите 19 модуларни болници. Прибраните материјални докази ќе бидат предмет на анализа во насока на утврдување дали документацијата за спроведената јавна набавка соодветствува со техничката документација за овие објекти.

Воедно, согласно своите надлежности Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе преземе и други дејствија за прибирање на докази со цел утврдување на фактичката состојба.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Prokuroria themelore publike për ndjekjen e krimit të organizuar do t’i hetojë furnizimet publike për spitalin modular

Објавено

на

Ngjarja tragjike që ndodhi në Tetovë inicioi Prokuroria themelore publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit në përputhje me detyrimet e saj të hap lëndë pas zërit të prekur. Veprimi është në drejtim të kontrollit të zbatimit dhe realizimit të prokurimit publik për ndërtimin e spitaleve modulare në shtet, njoftoi prokuroria.

Dje deri te Byroja e prokurimit publik dhe Ministria për punë dhe politikë sociale është dhënë Urdhër për sigurimin e dokumentacionit të plotë të lidhur me ndërtimin e 19 spitaleve modulare. Dëshmitë materiale të mbledhura do të jenë lëndë të analizës në drejtim të verifikimit, a është dokumentacioni për prokurimin publik të zbatuar në përputhje me dokumentacionin teknik për këto objekte.

Njëkohësisht, në përputhje me detyrimet e saja Prokuroria themelore publike për ndjekjen s krimit të organizuar dhe korrupsionit do të ndërmarrë edhe veprime të tjera për mbledhjen e dëshmive me qëllim verifikimin e situatës përkatëse.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена