Поврзи се со нас

Занимливости

Океаните имаат доволно енергија за да се снабди цел свет

Објавено

на

Карнеги институтот за наука и неговите научници открија дека силниот ветар кој дува на отворените води е во состојба да произведе дури пет пати повеќе енергија од ветерните турбини кои се поставени на копно. Резултатите се објавени во списанието Proceeding of the National Academy of Sciences.

Еолските паркови се големи постројки за добивање на електрична енергија од силата на ветрот. Иако во моментов на отворено море не постои ниеден еолски парк, резултатите од споменатата студија упатуваат на тоа дека проучувањето на оваа технологија е исплатлива инвестиција, дури и кога би станувало збор за различна продуктивност на таквите паркови, зависно од измената на годишното време.

„Во зимскиот период еолските паркови поставени во северниот дел од Атлантскиот Океан можат да произведуваат доволно количество на енергија, потребна за потребите на целиот свет. Во текот на летото таквите паркови ќе произведуваат само толкаво количество електрична енергија за да се покријат потребите на европските земји или на САД“, се вели во студијата.

Студијата се темели на информатичките модели со коишто продуктивноста на големите еолски паркови во Канзас се споредуваа со имагинарните еолски паркови коишто би се поставиле на средина во океанот.

Во некои области, особено во северен Атлантик, еолските паркови би можеле да бидат многу попродуктивни од оние на копното, бидејќи отпорот на заоблените лопатки на ветерните турбини на ветерот би бил поголем од оние на копното. Покрај тоа, еолските паркови на океаните би можеле да фаќаат енергија од атмосферата.

„Големите океански еолски паркови би можеле да го користат ветрот од атмосферата, за разлика од копнените кои се ограничени со ветерот кој дува во пониските делови од атмосферата“, вели Ана Поснер, ко-автор на студијата.

Поснер потсетува дека и во Палм Спринг на една полјана се вртат 3.700 крила на ветерните турбини кои произведуваат електрична енергија за блискиот Лас Вегас. Тие работат на пустински ветер, а градот се наоѓа сред пустината на Невада. Покрај тоа, треба да се потсети и дека Белгија и Шпанија 30 отсто од вкупното производство на електрична енергија ја добиваат од енергијата на ветерот.

“Она што ние го опишуваме, денес можеби не е многу економично, но кога би имале индустрија која започнува во таа насока, исто така треба да имаме поттик за да ја развиеме”, вели Кен Калдеира од Институтот Карнеги.

Во соаботка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 9 минути

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 3 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 4 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 4 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 5 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 6 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 8 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 8 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 9 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 9 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 11 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 12 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена