Поврзи се со нас

Вести

„Око за око го прави целиот свет слеп“ – Светски ден на ненасилство

 

Денес, 2-ри октомври се одбележува Меѓународниот ден на ненасилството, прогласен во чест на денот на раѓањето на Махатма Ганди, миротворец, пионер на филозофијата и стратегијата на ненасилството. Овој ден е повод да се шири порака на ненасилство, преку образование и подигнување на јавната свест, обезбедување на култура на мир, толеранција и разбирање.

Некои од најпознатите мисли на Ганди се:

„Око за око го прави целиот свет слеп“

„Постојат многу идеи за кои сум подготвен да умрам, ама ниту една за која можам да убијам“

„Бидете промената која сакате да ја видите во светот“

„Граѓанската непослушност е вродено право на секој граѓанин. Доколку се откаже од него, престанува да биде човек“

„Мото на животот: да се избрише секоја солза од сечие око“

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 53 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 2 часа

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!