fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Околу 130 семејства во гостиварско лани биле мета на крадци

Објавено

на

Тешките кражби во куќи и станови, со провалувања и вешти финти на крадците да дојдат до што побогат плен, не се реткост на гостиварското подрачје. Крадците најчесто посегнуваат по злато, друг вреден накит и пари, но одземаат и други предмети, телефони, лап топи, телевизори и слично.

Според податоците во годишниот извештај на Полициската станица во Гостивар, лани  во гостиварскиот регион имало 272 тешки кражби. Полицијата успеала да расветли  над 50 отсто од нив. Вкупно 128 од тешките кражби биле во станови, куќи и викендици, 15 во продавници и маркети, додека три во верски објекти, цркви и манастири.

Најголемиот број од кражбите биле извршени со насилно провалување на влезните врати или на прозорците и балконските врати во приземјата на објектите, како и со влегување преку подотворени прозорци или незаклучени врати, во присуство или при отсуство на нивните сопственици.

Крадците причиниле материјална штета од над 11 милиони денари.

Во текот на 2018-та година, на подрачјето на Гостивар се случиле и 13 разбојништва, од кои расветлени биле пет. „Се преземаат интензивни мерки во реализирање на овие дела  со оглед на фактот дека се извршени на насилен начин со влегување во куќи под закана со оружје и физичка сила од оштетените биле барани пари“, наведува полицијата.

Исто така, регистирани се и кражби на автомобили и тоа 21, како и 18 измами и уцени.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!