fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Околу 150 заболени од варичела годинава во гостиварско

Објавено

на

Овчите сипаници, или варичела се на второ место во десетте најчести заразни заболувања, регистрирани минатиот месец во Македонија, веднаш после цревните зарази вообичаени за летниот период. Според извештајот на Институтот за јавно здравје во јули во земјава евидентирани се 330 лица со овчи сипаници.

Состојбата со ова заболување во гостиварскиот регион е мирна, велат епидемиолозите. Во 2017-ма имаше пораст на бројките од годишниот просек со околу 400 заболени, но оваа година не се бележи зголемување. Од јануари до сега се регистрирани околу 150 случаи, од кои најголемиот дел во зимско-пролетните месеци за кои е и карактеристично ширењето на заболувањето.

Варичелата започнува со симптоми на лесно покачена температура, блага малаксаност, болки во грло, по што следува осип во вид на мали меурчиња исполнети со течност. Специфичен лек нема, а сипаниците се третираат во домашни услови со ублажување на симптомите на чешање. Компликации од варичела се ретка појава.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!