Поврзи се со нас

Гостивар

Околу 200 тони ѓубре дневно на Русино – Полошките општини фрлаат, ама тешко плаќаат

Објавено

на

  Комуналните претпријатија или концесионерите секојдневно носат отпад на гостиварско Русино од полошките општини, но тешко плаќаат фактури и не ги подмируваат долговите. Поради тоа, регионалното претпријатите „Русино-Полог“, кое беше формирано за да менаџира со депонијата, по само неколку месеци од функционирањето, се наоѓа во финансиски ризик. Раководството алармира дека ќе нема доволно пари да го плаќа операторот ангажиран за тековно одржување на Русино, ниту пак за плати на вработените, ако општините и комуналните претпријатија не си го подмират долгот.

  „Во моментот на Русино отпад одлагаат 9 општини од Полог, преку комунални претпријатија или концесионери, како и приватни фирми. Финансиски се соочуваме со проблеми, бидејќи општините требаше да го подмират долгот во вид на субвенции, кој изнесува околу 2 милиони денари вкупно, а од друга страна има и наталожен долг од 1,6 милиони денари од фактурирани, а неплатени сметки. Може да кажам дека подисциплинирани се приватните фирми, кај кои фактурирани се 521.000 денари од кои околу 90% се подмирени. Комуналните претпријатија и општините имаат навистина голем долг кој достига вкупно околу 3,6 милиони денари. Ако овој долг не се исплати што поскоро ќе дојде до блокада на работатаа на претпријатието, бидејќи нема да бидеме во можност да го платиме операторот за услугите, ниту да ги исплатиме работниците. Ќе  бидеме приморани да ставиме забрана за влез и излез на камиони од депонијата Русино“, вели директорот на регионалното претпријатите „Русино-Полог“, Бесим Догани.

  На влезот од депонијата поставена е вага која ја мери количината на отпад што се превезува од камионите. Отприлика секојдневно вкупно на Русино се носта 200 тони ѓубре од полошките општини.

  „Во претпријатието имаме 13 вработени вклучувајќи ја и администрацијата, а работното време е од 8 до 19 часот, односно временскиот период во кој се одлага отпадот. Имаме ангажирано оператор кој врши секојдневно одржување на депонијата, значи порамнување на сметот и покривање кога е потребно. Исто така, редовно се третираат и отпадните води со што значително е намалено нивно одлевање“, појаснува директорот.

  Претпријатието периодов очекува да потпише договор за донација од Швајцарскиот секретаријат за економски прашања во висина од над 100.000 евра, кои ќе се наменат за порамнување и целосно покривање на депонијата со што ќе се спречи ризикот од пожари, емитување на штетни гасови и лоша миризба.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 11 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 13 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 15 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 18 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 18 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 21 час

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 22 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 23 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 2 дена

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена