Поврзи се со нас

Гостивар

Околу 2,7 милиони денари за асфалтирање на локален пат во гостиварско Дебреше

Во гостиварското село Дебреше започнаа работите за асфалтирање на локален пат, во должина од околу половина километар и ширина од 6 метри.

Проектот се реализира со средства обезбедени од општинскиот буџет на Гостивар, а вредноста изнесува околу 2,7 милиони денари.

„Ова е прва инвестиција асфалтирање на пат по Програмата на општината за годинава. Реализиравме асфалтирање и на патот од Симница до Церово, но тоа беше проект со меѓуопштинска соработка, а ова е целосно на Општина Гостивар. Ќе продолжиме со реализација на проекти, доцниме поради ситуацијата со Ковид 19, но се надевам дека натаму ќе се стабилизира состојбата, за да го сработиме сето она што сме го дале као ветување пред граѓаните“, рече градоначалникоит Арбен Таравари.

Во врска со работите на канализацијата во селото Чајле, кадешто работите се стопирани градоначалникот рече дека од Министерството за транспорт и врски има одобрение, но МВР дало забелешки и го вратило проектот назад.

„Никогаш до сега не се случило нешто што потпишал министерот за транспорт и врски, да се врати од страна на МВР. Но ете, во Гостивар тоа се случува, со забелешки дека немало предвидено светло, некоја сигнализација, а тоа се прави чисто како нарачка од некого да се спречи изградбата на канализација од Чајле. Веќе навикнати сме на такви пречки, но единствено што може да се случи е да се одолговлекува уште 10-тина дена, потоа работите ќе се продолжат“, изјави Таравари.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 41 минута

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 2 часа

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 5 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 19 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!