fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Околу 660 првачиња во Гостивар – почна пандемската учебна година

Објавено

на

Новото нормално го претвори вообичаениот „први септември“ во „први октомври“. Денес почна учебната 2020/2021 година, која по многу нешта се разликува од претходните. Во училиште тргнаа само учениците од прво до трето одделение и во училиштата каде има согласности за настава со физичко присуство. Останатите ученици ќе треба наставата да ја следат онлајн, преку Националната платформа.

Според податоците од општинскиот сектор за образование, во основните училишта на подрачјето на Општина Гостивар годинава се запишани околу 660 првачиња. Училиштата им подготвуваат убави приеми и се потрудија да им го направат првото училишно искуство што попријатно. Особено со оглед на фактот дека заради пандемијата владеат строги правила и протоколи, треба да се носат маски, децата да не се групираат, да се држат на растојание, да им мерат температура на влез во објектот, родителите не смеат да влегуваат внатре итн.

Предизвиците се големи и за учениците кои ќе учат преку интернет. Тестирањата на платформата изминатите денови детектираа низа проблеми, пречки околу логирањето во системот, преоптивареност, нејаснотии, како и потреба од електронски уреди со појака конфигурација за да може да се користи.

Во училиште или од пред компјутер, како и да е, децата му се враќаат на образованието. Како ќе се одвиваат работите во следниот период, никој не може да предвиди. Останува да се чека, а во меѓувреме да се почитуваат протоколите за да се зачува здравјето на најмилите.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!