Поврзи се со нас

Гостивар

Октомври продолжува со врнежи и со студенило

Објавено

на

И во наредните денови ќе се задржи облачно време со врнежи од дожд и ниски температури. За денес (понеделник) метеоролозите прогнозираат променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, кои во западниот дел од земјава околу пладне ќе бидат поинтензивни. Температурата ќе се движи во интервал од 5 до 10 степени.

Во вторник ќе владее променливо облачно време, претпладне со локални врнежи од дожд, а попладне со повеќе сончеви периоди. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Во среда претпладне не‘ очекува променливо облачно време со сончеви периоди. Попладне облачно, во западните и јужните делови со локални врнежи од дожд. Во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде.

Во четврток ќе има значително заладување со максимална температура од 5 степени. Ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни. На планините на северозапад ќе врне снег. Слично време се прогнозира и за во петок.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tetori vazhdon me rreshje dhe mot të ftohtë

Објавено

на

Edhe në ditët në vazhdim do të mbajë mot me vranësira me rreshje të shiut dhe temperatura të ulëta. Për sot (e hënë) meteorologët parashikojnë mot me vranësira me rreshje të përkohshme të shiut, të cilët në pjesën perëndimore të shtetit rreth mesditës do të jenë më intensive. Temperatura do të lëvizë në interval nga 5 deri 10 gradë.

Të martën do të mbizotërojë mot i ndryshueshëm me vranësira, paradite me rreshje lokale të shiut, kurse pasdite me më shumë periudha me diell. Do të fryjë erë mesatare, kurse përgjatë rajonit të Povardarie përkohësisht erë e fortë nga drejtimi veriperëndimor. Të mërkurën paradite na pret mot i ndryshueshëm me vranësira me periudha me diell.  Pasdite me rre, në pjesët perëndimore dhe jugore me rreshje lokale të shiut. Gjatë natës rreshjet do të përhapen kudo.

Të enjten do të ketë ftohje të dukshme me temperatura maksimale prej 5 gradësh. Do të jetë me vranësira me rreshje të shiut, që në disa vende do të jenë më të bollshme. Nëpër male në veriperëndim do të bie borë. Mot i ngjajshëm parashikohet edhe për të premten.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена