Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Опсесивното размислување за коронавирусот доведува до сериозни психички нарушувања

Објавено

на

  Новото истражување објавено во списанието „ Brain, Behaviour and Immunity“, посочува дека опсесијата со коронавирусот може да доведе до голем број психички проблеми.

  Со појавата на коронавирусот дојде до експлозија од информации во медиумите. Неизвесната и еволуциона природа на пандемијата, доведува до постојани новости што влијаат на секојдневниот живот и честопати предизвикуваат анксиозност. Авторот на истражувањето, Ширмен А. Ли, сакал да ги истражи обрасците на размислувањата кои се однесуваат на Ковид-19, и да ги идентифицира кога ќе станат загрижувачки пишува „ PsyPost.“.

  Ли испитал како опсесијата со коронавирусот влијае врз човечката психа и заклучил дека тоа доведува до психолошки проблеми, како што се самоубиствени идеи, консумирање алкохол или дрога, психолошки кризи и анксиозност.

  При истражувањето се испитувале податоци од два примерока, од мажи и жени кои живеат во САД. Првиот примерок бил собран од 11 до 13 март и опфаќал 775 возрасни личности – на возраст од околу 30 години. Додека вториот примерок бил собран од 23 до 24 март и опфаќал 398 возрасни – на возраст од 32 години.

  Ли ги анализирал податоците и идентификувал четири модели на прекумерно размислување за ковид-19. Статистичките анализи откриле дека четирите модели биле многу сигурни и биле користени за да се утврди опсесијата со Ковид-19. Учесниците во студијата генерално изјавувале:

  „Бев вознемирен затоа што мислев дека можеби сум заразен со коронавирус“, „Имав вознемирувачки мисли, бидејќи мислев дека одредени луѓе кои ги сретнував можеби имаат коронавирус“, „Не можев да престанам да размислувам за коронавирусот“ и „Постојано сонував за вирусот” и слично.

  Ли објаснува: “Разумното ниво на загриженост и размислување за информациите добиени за коронавирусот може да им помогне на луѓето како да останат на сигурно и да се заштитат, но опсесивното размислување може да биде премногу опасно и да донесе низа психички проблеми”.

  Во соработка со Енаука.мк.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Спортпред 13 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 13 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 14 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 17 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 17 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 19 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 20 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 21 час

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 22 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 23 часа

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 1 ден

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Гостиварпред 2 дена

  Шабани: Наставниците сами треба да се пријават за вакцина, ние не можеме да ги натераме

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!