Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар бара поголемо присуство на полицијата околу училиштата

Објавено

на

Редот и мирот во училиштата во Гостивар е на релативно задоволително ниво, не се регистрирани голем број инциденти меѓу учениците, но како превенција потребно е поголемо полициско присуство околу школските објекти. Ова се дел од заклучоците од денешниот состанок меѓу претставниците на Општина Гостивар, полицијата и училишните раководства, на кој се дискутираше за безбедноста во гостиварските училишта.

„Го користиме овој состанок да побараме уште еднаш од полицијата да биде поприсутна во основните и во средните училишта, наутро кога децата пристигнуваат, на големите одмори, и попладне кога завршуваат. Колку што е потребно во основните, двапати повеќе е потребно во средните затоа што се поголеми децата и полицијата како фактор е навистина неопходна зашто им влијае врз однесувањето. Ние имаме добра соработка, и сите заедно треба да продолжиме да делуваме за да има што помалку несакани случаи во училиштата“, подвлече раководителката на општинскиот Сектор за образование, Аслијан Снопче.

Командирот на ПС Гостивар, Гази Абдураими оцени дека соработката со сите директори на училиштата е на задоволително ниво и дека полицијата ја следи состојбата во образованите установи.

„Секој ден во кругот на училиштата има полицајци и состојбата се следи. Ние стоиме на располагање 24 часа за децата, тоа се и наши деца. Според план, заедно со крим полиција вршиме и контроли во комбињата кои ги превезуваат учениците и таквите контроли ќе продолжат и понатаму“, рече командирот.

Градоначалникот Арбен Таравари истакна дека безбедноста на учениците за локалната самоуправа е приоритет.

„Ние ќе го даваме својот максимум се со цел сите процеси во образованиот систем да течат така, како што треба. Во новата учебна година немало некое поголемо нарушување, но секако, секогаш е подобро да се превенираат ваквите појави, отколку да настанат, па да бараме кој е виновник и зошто се случило. Тоа е и целта на денешната средба, да дискутираме како можеме да ги превенираме заедно“, нагласи градоначалникот.

На состанокот особено се потенцираше потребата од повеќе полицајци во делот кадешто се наоѓаат трите средни училишта, гимназија, медицина и економско, со оглед на големата фреквенција на ученици при смените и големите одмори. Исто така, се отвори и проблемот со кучињата скитници, кои честопати во голем број ги има околу училиштата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 10 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 1 час

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 2 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 5 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 6 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 17 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 18 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 21 час

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 22 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 24 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 1 ден

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 6 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена