Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар: Барањата се исполнети, нема потреба од натамошна блокада на Русино

Објавено

на

Гостиварската локална власт смета дека веќе нема потреба од продолжување на блокадата на Русино, напоменувајќи дека ги исполниле сите барања за привремено решавање на проблемот.

„ Сите точки од договорот за престанок на блокадата од страна на Граѓанската иницијатива „Стоп за депонијата Русино. Чист воздух во Гостивар “ се исполнети. Заврши инсталирањето на безбедносните камери и поставувањето на јавно осветлување во и околу депонијата. Претходно, Општина Гостивар ангажираше компании за обезбедување кои ќе бидат на должност 24 часа дневно за да спречат намерно подметнување пожар, а испратени се и соодветни барања и претставки до Владата, Министерството за внатрешни работи и Државниот инспекторат за животна средина. По исполнувањето на сите точки од договорот, односно создавање услови за нормално функционирање на депонијата само за потребите на нашата општина, Општина Гостивар смета дека нема потреба за продолжување со блокадата и ги уверува граѓаните дека договореното доследно ќе се почитува.“, соопштија од општината.

За денес во 14 часот е закажан состанок на претставници на Граѓанската иницијатива, Полошкиот плански регион и градоначалници од полошките општини. Како што е наведено, на дневен ред е ставена блокадата на Русино.

Од Граѓанската иницијатива во истото време, 14 часот, повикаа на масовност на блокадата: „Сите на блокада за да испратиме порака за масовност и да дадеме поддршка на нашите претставници кои ќе бидат на состанокот. Ние мислиме дека блокадата не е проблем што треба да се реши, проблем е депонијата “.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена