fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар: Барањата се исполнети, нема потреба од натамошна блокада на Русино

Објавено

на

Гостиварската локална власт смета дека веќе нема потреба од продолжување на блокадата на Русино, напоменувајќи дека ги исполниле сите барања за привремено решавање на проблемот.

„ Сите точки од договорот за престанок на блокадата од страна на Граѓанската иницијатива „Стоп за депонијата Русино. Чист воздух во Гостивар “ се исполнети. Заврши инсталирањето на безбедносните камери и поставувањето на јавно осветлување во и околу депонијата. Претходно, Општина Гостивар ангажираше компании за обезбедување кои ќе бидат на должност 24 часа дневно за да спречат намерно подметнување пожар, а испратени се и соодветни барања и претставки до Владата, Министерството за внатрешни работи и Државниот инспекторат за животна средина. По исполнувањето на сите точки од договорот, односно создавање услови за нормално функционирање на депонијата само за потребите на нашата општина, Општина Гостивар смета дека нема потреба за продолжување со блокадата и ги уверува граѓаните дека договореното доследно ќе се почитува.“, соопштија од општината.

За денес во 14 часот е закажан состанок на претставници на Граѓанската иницијатива, Полошкиот плански регион и градоначалници од полошките општини. Како што е наведено, на дневен ред е ставена блокадата на Русино.

Од Граѓанската иницијатива во истото време, 14 часот, повикаа на масовност на блокадата: „Сите на блокада за да испратиме порака за масовност и да дадеме поддршка на нашите претставници кои ќе бидат на состанокот. Ние мислиме дека блокадата не е проблем што треба да се реши, проблем е депонијата “.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!