Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар да ги ослободи фирмите од дел од давачките, бара советничката група на СДСМ

Советничката група на СДСМ во Советот на Општина Гостивар смета дека фирмите треба да бидат ослободени од одредени давачки кон општината, за да им се помогне во пребродување на финаниските последици од коронакризата. На последната седница на Советот, којашто се одржа неделава онлајн, тие побараа општината да најде начин преку соодветни мерки да излезе во пресрет на локалната економија.

„Со оглед на новонастанатата состојба како последица на коронавирусот, фирмите во Гостивар се соочуваат со финансиски потешкотии. Владата презема економски мерки со цел да се ублажат последиците од оваа состојба. Бараме во најбрз можен рок, а најдоцна до следната седница на Советот, службата за финансии на општината да изготви мерки со кои ќе се овозможи ослободување на дел од давачките на фирмите кон локалната самоуправа. Тука се подразбира делумно или целосно ослободување од фирмарина, намалување на цените за закуп на летните бавчи, на сметките за вода, смет и слично“, рече координаторот на советничката група Зоран Ангелов.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 26 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!