fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар ќе дава стипендии на талентирани ученици, вкупно – 400.000 денари

Објавено

на

Во Програмата за стипендирање на млади таленти за 2020-та година на Општина Гостивар, предвидени се вкупно 400 илјади денари од буџетот за поддршка на успешни ученици, како и за помош на деца од ранливи категории семејства. Програмата беше усвоена на последната седница на општинскиот Совет.

Во неа се наведува дека е планирано да се доделат десет стипендии за талентирани ученици во вредност од 3.000 ден месечно, во период од девет месеци за учебната година за 2020-2021 година.

Од 6.001 – 12.000 денари – парична помош на млади таленти наградени на регионално ниво, повеќечлени семејства со самохрани родители и семејства без родители

Од 12.001 – 20.000 денари – млади таленти наградени на национално ниво

Од 20.001 – 30.000 денари – млади таленти на меѓународно ниво

За спроведување на програмата се формира посебна Комисијата за стипендирање на млади таленти која покренува иницијативи, дава мислења и поднесува предлози.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!