Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар: Ќе ги санираме штетите и ќе ангажираме чувар на спортско рекреативниот центар

Објавено

на

Гостиварската локална самоуправа денес на прес конференција излезе и со официјална реакција за уништувањата на дел од реквизитите во новиот спортско-рекреативен центар покрај Вардар. Најавија дека ќе ги санираат штетите, а во иднина ќе ангажираат чуварска служба за да не се повторуваат вакви лоши глетки.

„Последниве денови бевме сведоци на вандализам врз јавниот имот, за што се огорчија илјадници граѓани кои секојдневно го користат новиот спортско-рекреативен центар. Општина Гостивар ќе ги санира сите оштетувања, а во иднина за да се избегнат вакви вандализми од страна на неодговорни поединци, ќе биде ангажиран чувар за заштита на нашиот заеднички имот. Секое ќоше од нашиот град треба да го чуваме како наш дом, па затоа секој ваков чин не‘ повредува сите нас.“, изјави Афердита Мислими Хамза од Општина Гостивар.

Центарот, кој се протега од малиот до големиот мост во должина од околу половина километар, беше пуштен во употреба кон крајот на минатата година. Се работи за проект со вкупна финансиска рамка од 250 илјади евра, реализиран преку УНДП, со финансиска поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка и општинскиот буџет.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 2 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 5 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 6 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 8 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 9 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 10 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 12 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 13 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 13 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена