fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар: Ќе ги санираме штетите и ќе ангажираме чувар на спортско рекреативниот центар

Објавено

на

Гостиварската локална самоуправа денес на прес конференција излезе и со официјална реакција за уништувањата на дел од реквизитите во новиот спортско-рекреативен центар покрај Вардар. Најавија дека ќе ги санираат штетите, а во иднина ќе ангажираат чуварска служба за да не се повторуваат вакви лоши глетки.

„Последниве денови бевме сведоци на вандализам врз јавниот имот, за што се огорчија илјадници граѓани кои секојдневно го користат новиот спортско-рекреативен центар. Општина Гостивар ќе ги санира сите оштетувања, а во иднина за да се избегнат вакви вандализми од страна на неодговорни поединци, ќе биде ангажиран чувар за заштита на нашиот заеднички имот. Секое ќоше од нашиот град треба да го чуваме како наш дом, па затоа секој ваков чин не‘ повредува сите нас.“, изјави Афердита Мислими Хамза од Општина Гостивар.

Центарот, кој се протега од малиот до големиот мост во должина од околу половина километар, беше пуштен во употреба кон крајот на минатата година. Се работи за проект со вкупна финансиска рамка од 250 илјади евра, реализиран преку УНДП, со финансиска поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка и општинскиот буџет.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!