fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Општина Гостивар за догодина предвидува 9 милиони денари за спорт, 400.000 за млади таленти

Објавено

на

Гостиварската локална самоуправа ги изготви Програмите за финансирање на активности и проекти од различни области за следната година. Документите ќе се најдат на дневен ред пред општинскиот совет, на седницата закажана за петок (25 декември) заедно со предлог-буџетот за 2021-ва. Меѓу нив се Програмите за спорт и за поддршка на млади таленти.

Општината за поддршка на спортот, клубови и спортисти поединци предвидува вкупна сума од девет милиони денари. Минималниот износ на исплата за физички лица изнесува 10.000 денари, додека максималниот 60.000 денари. За спортските клубови сумата се движи од 15.000 до 150.000, при поединечна исплата. Во исклучителни случаеви, на пример, кога спортскиот клуб се наоѓа во тешка финансиска состојба или има амбиција да напредува кон нагорна линија, Советот има исклучително право да донесе одлука за исплата на поголема сума на парични средства од предвидените, се наведува во Програмата.

Програмата за стипендирање на млади таленти има вкупна финансиска рамка од 400.000. Предвидено е да се доделат десет стипендии за талентирани ученици во вредност од 3000 денари месечно во период од девет месеци. Исто така, се планира парична финансиска помош на млади таленти кои учествуваат на натпревари на регионално, национално и меѓународно ниво.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!