Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Осаменоста е поопасна и од дебелината

Објавено

на

  Социјалната изолација и осаменоста треба да почнеме да ги сфаќаме посериозно. Се повеќе луѓе во модерниот свет живеат осамен живот, а психолозите предупредуваат дека тоа го зголемува ризикот од предвремена смрт, дури и повеќе од проблемот со дебелината.

  “Социјалното поврзување со други лица се смета за основна човечка потреба, клучна за благосостојба и опстанок”, вели Julianne Holt-Lunstad, психолог од Универзитетот Brigham Young. Таа ги претставила резултатите со две големи мета анализи за поврзаноста помеѓу осаменоста и предвремената смрт на 125тата Американска конвенција на психолози.

  Доказите за ваквите заклучоци се собирани во текот на последните неколку децении. Во една мета-анализа од 2020та година, Holt-Lunstad и нејзините колеги детално разгледале 148 студии со вкупно 308.849 учесници.

  Издвојувајќи информации за општествените односи, здравствената состојба, постоечките причини за смрт, тимот можел да одреди разлика помеѓу социјално изолирани лица и оние со со богати општествени односи. Вторите имале 50 отсто поголема веројатност за долг живот за разлика од првите.

  Друга мета-анализа, која опфатила 70 студии од 1980та до 2014та година, научниците пронашле додатни податоци за тоа како степенот на смртност е придонесен од осаменоста, социјалната изолација и слично. Тие три фактори ја зголемиле веројатноста за смртност од околу 26-32 отсто. Овие бројки доаѓаат од повеќе од 3,4 милиони лица ширум Северна Америка, Европа, Азија, и Австралија.

  Студиите покажале зголемен ризик од проблеми со менталното здравје и кардиоваскуларни болести помеѓу другото. Holt-Lunstad предупредува дека наведената епидемија се зголемува.

  Holt-Lunstad предлага дека мора да се превзмат колективни акции во борба против осаменоста како закана за јавното здравје, од поттикнување на обуки за социјални вештини за деца во училиштата и додавање на општествена поврзаност како ставка во листата на медицински лекарски прегледи.

  На индивидуално ниво, тоа значи активно да се фокусира нашето внимание на оние односи кои веќе ги имаме, објаснува Michelle Lim од Универзитетот Swinburne: “Најповолниот начин за справување со осаменоста е подобрувањето на квалитетот на нашите односи.”

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 7 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 12 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 15 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена