fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Оскари 2017 – Одбројуваме со занимливости

Објавено

на

  Доделувањето на филмските награди Оскар 2017  ќе се одржи во недела, 26-ти февруари. Холивудскиот гламур е далеку од нас, но тоа не не` спречува малку да се забавуваме на темите врзани со најпопуларната церемонија во светот на филмската продукција. Во пресрет на најновото издание на Оскарите, од денес до недела, секој ден ќе објавуваме информации, занимливости и факти во чест на престижната награда на Американската филмска академија.

  Од каде името Оскар?

  Дека се нарекува Оскар на сите ни е познато, но малку кој знае зошто статуетката го носи баш тоа име. Всушност, за потеклото на името има повеќе верзии меѓу луѓето во филмската индустрија. Најприфатена е таа која говори за библиотекарката Маргарет Херик која работела во библиотеката на Американската филмска академија. Статуетката почнала да ја вика Оскар затоа што и личела и ја потсеќала на нејзиниот вујко, кој го имал токму тоа име.

  Друга верзија тврди дека кум на статуетката е новинарот-колумнист Сидни Сколкси, кој пишувал на тема филмови. Пишувајќи ја една од неговите колумни му здодеално постојано да повторува „малата статуетка“ па му смислил име, Оскар.

  Првото издание на Оскарите бил мал и скромен настан

              Додека во денешно време важи за најгламурозната манифестација и настан за кој се крева прашина и пред и по одржувањето, првото издание на филмските награди поминало без многу помпезност. Оскарите за прв пат биле свечено доделени во 1929-та година на скромна манифестација во хотелот „Рузвелт“ во Холивуд, Калифорнија. Присуствувале околу 250 гости, а влезницата за настанот чинела едвај 5 долари. Церемонијата на доделување траела само 15 минути, а за вечера се служело пилешко. За разлика од тогаш, сега на Оскарите се собираат по 3.500 гости, манифестацијата трае со часови, а најефтините билети со најлоши седишта се 150 долари. На оскарското афтер парти мени има само ексклузивна, скапа храна и пијалоци.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 8 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 9 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 10 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 11 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 14 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 15 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 16 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 17 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 18 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 19 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 21 час

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 22 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена