Поврзи се со нас

Македонија

Оскарот за офтaлмологија во рацете на доктор Фанка Гилевска од Систина Офталмологија

Објавено

на

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог од Систина Офталмологија е првиот македонски доктор во полето на офталмологијата кој ја добива оваа престижна награда.

Меѓународниот натпревар Медис за медицинско истражување е интернационален натпревар за извонредни истражувачки достигнувања во девет земји од Централна и Југоисточна Европа и опфаќа девет медицински области. Познат и како „Оскари за научници“, оваа награда се доделуваа како почит за извонредните доктори и фармацевти кои покрај редовната работа, спроведуваат и истражувања без кои нема иновации во медицината и фармацијата, ниту ефикасно справување со болестите.

Научното истражување на д-р Фанка Гилевска е резултат на дневната работа во Систина Офталмологија со пациенти при третманот на кератоконусот. Темата на Истражувањето е „Дали може да се предвидат промените во видната острина и астигматизамот по крос-линкинг третман на кератоконус? (Are changes in visual acuity and astigmatism after corneal cross-linking (CXL) in keratoconus predictable?) кое беше објавено во  Граефес Архива за Клиничка и Експериментална офталмологија (Graefes Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology). “

“Нашата очна болница Систина Офталмологија уште од самиот почеток инвестира во знаење и научноистражувачка работа. Преку програма за специјализација вложуваме во младите идни доктори кои се основа за развој во нашата болница.  Начните истражувања се дел од редовната работа на докторите во болницата и гарантираат сигурност и успех во тртетманот на болеста на пациентите. Особено сме годи на ова постигнување на нашата докторка Фанка Гилевска и веруваме дека ќе биде инспирација за идните генерации доктори од нашата болница” изјави медицинскиот директор на болницата доктор Златко Арнаудовски.

“Клиничките студии се особено значајна алатка во медицината која се темели на докази. Тие ги евалуираат новите третмани, лекови, процедури, методи. Тие исто така прават и повторна евалуација на исходот од воспоставените процедури со цел да се модифицираат и да ги подобрат нивните резултати. Особено ми значи оваа награда бидејќи ми дава потврда за вложениот труд но и поттик за понатаму. И не само за ова истражување, туку за сите истражувања кои следат. Систина Офталмологија е болница каде има многу можности и навистина сум среќна што сум дел од тимот” изјави доктор Фанка Гилевска.

Д-р Фанка Гилевска е специјалист офталмолог чија област од посебен интерес е дијагностика и третман на болести кај лица со дијабет, рефрактивна хирургија, дијагностика и третман на кератоконус. Во 2012 година д-р Фанка Гилевска ја добива наградата на Меѓународен конгрес со тема „Корелација помеѓу дијабетичен едем на макула и видна острина“ во Брач, додека во 2015 година ја добива наградата „Зерголен Чупак“ за најдобар млад офталмолог, со темата „ЛАСИК – први искуства“ во Загреб. Настанот се одржа на 25-ти ноември 2021 во Љубљана, Словенија.

„Систина Офталмологија“ е првата очна болница со 4 дијагностички центри во скопје, Битола, Гостивар, Тетово и Штип. Повеќе од 11 години, дијагностички и хирушки ги третира сите проблеми со видот и очите.
Денес, заедно со хрватскиот партнер “Свјетлост”, брои повеќе од 50 офталмолози, светска технологија и над 140.000 успешни интервенции, имајќи го секогаш пациентот во фокусот и повеќе од 400.000 илјади задоволни пациенти.Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 2 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 4 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 6 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 8 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 9 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 10 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 11 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 13 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 13 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Oskar për oftalmologjinë në duart e Dr. Fanka Gilevska nga Sistina Oftalmologjia

Објавено

на

Dr. Fanka Gilevska, oftalmologe specialiste nga Sistina Oftalmologjia, është doktoresha e parë maqedonase në fushën e oftalmologjisë e cila e merr këtë çmim prestigjoz.

Gara Ndërkombëtare e Hulumtimeve Mjekësore Medis është një garë ndërkombëtare për arritjet e jashtëzakonshme hulumtuese në nëntë vende të Europës Qëndrore dhe Juglindore dhe përfshin nëntë fusha mjekësore. E njohur edhe si “Oskarët për shkencëtarët”, këto çmime janë një mirënjohje për mjekët dhe farmacistët e shquar që, përveç punës së rregullt, kryejnë hulumtime pa të cilat nuk ka risi në mjekësi dhe farmaci, as menaxhimin efektiv të sëmundjeve.

Hulumtimi shkencor i Dr. Fanka Gilevska është rezultat i punës së përditshme në Sistina Oftalmologjinë me pacientët gjatë trajtimit me keratokonusin. Tema e studimit është “A mund të parashikohen ndryshimet në mprehtësinë vizuale dhe astigmatizmin pas kross-linking trajtimit të keratokonusit?(Are changes in visual acuity and astigmatism after corneal cross-linking (CXL) in keratoconus predictable?) e cila ishte botuar në  Arkivin e Graefes për oftalmologjinë klinike dhe eksperimentale  (Graefes Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology).

“Spitali ynë i syve Sistina Oftalmologji ka kontribuar në njohuri dhe punë hulumtuese që nga fillimi. Nëpërmjet programit për specializim ne kontribuojmë në mjekë të rinj të ardhshëm të cilët janë baza për zhvillimin në spitalin tonë.

Hulumtimet shkencore janë pjesë e punës së rregullt të mjekëve në spital dhe garanton sigurinë dhe sukses në trajtimin e sëmundjes së pacientit.

Ne jemi veçanërisht krenar me këtë arritje të doktoreshës sonë Fanka Gilevska dhe besojmë se kjo do të jetë një frymëzim për brezat e ardhshëm të mjekëve nga spitali ynë” tha drejtori mjekësor i spitalit Dr. Zlatko Arnaudovski.

“Studimet klinike janë një mjet veçanërisht i rëndësishëm në mjekësinë e cila bazohet në prova. Ata evoluojnë trajtimet e reja, ilaçet, procedurat, metodat. Ata gjithashtu evoluojnë rezultatin e procedurave të vendosura me qëllim që të modifikojnë dhe përmirësojnë rezultatet e tyre.

Veçanërisht e vlerësoj këtë çmim sepse më jep konfirmim për mundin e dhënë , por edhe një nxitje për të vazhduar tutje. Dhe jo vetëm për këtë hulumtim, por për të gjitha hulumtimet që pasojnë. Sistina Oftalmologji është një spital ku ka shumë mundësi dhe jam me të vërtetë shumë e lumtur që jam pjesë e ekipit” tha Dr. Fanka Gilevska.

Dr. Fanka Gilevska është oftalmologe specialiste fusha e së cilës me interes të veçantë është diagnostikimi dhe trajtimi i sëmundjeve tek njerëzit me diabet, kirurgji refraktive, diagnostikimi dhe trajtimi të keratokonusit.  Në vitin 2012, Dr. Fanka Gilevska mori çmimin në Kongresin Ndërkombëtar me temë “Korrelacioni midis edemës makulare diabetike dhe mprehtësisë vizuale” në Braç, ndërsa në vitin 2015 mori çmimin Zergolen Chupak për oftalmologu më i mirë i ri, me temë “LASIK – përvojat e para” në Zagreb.

Sistina Oftalmologjia është spitali i parë i syve me 4 qendra diagnostikimi në Shkup, Manastir, Gostivar, Tetovë dhe Shtip. Për më shumë se 11 vjet,  trajton në mënyrë diagnostikuese dhe kirurgjike të gjitha problemet me shikimin dhe sytë.
Sot, së bashku me partnerin kroat “Svjetlost”, që ka më shumë se 50 oftalmologë, teknologji botërore dhe mbi 140,000 ndërhyrje të suksesshme, duke pasur gjithmonë fokusin tek pacienti dhe më shumë se 400,000 mijë pacientë të kënaqur.

Популарно изминативе 100 дена