fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Оскарот за офтaлмологија во рацете на доктор Фанка Гилевска од Систина Офталмологија

Објавено

на

  • Shqip

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог од Систина Офталмологија е првиот македонски доктор во полето на офталмологијата кој ја добива оваа престижна награда.

Меѓународниот натпревар Медис за медицинско истражување е интернационален натпревар за извонредни истражувачки достигнувања во девет земји од Централна и Југоисточна Европа и опфаќа девет медицински области. Познат и како „Оскари за научници“, оваа награда се доделуваа како почит за извонредните доктори и фармацевти кои покрај редовната работа, спроведуваат и истражувања без кои нема иновации во медицината и фармацијата, ниту ефикасно справување со болестите.

Научното истражување на д-р Фанка Гилевска е резултат на дневната работа во Систина Офталмологија со пациенти при третманот на кератоконусот. Темата на Истражувањето е „Дали може да се предвидат промените во видната острина и астигматизамот по крос-линкинг третман на кератоконус? (Are changes in visual acuity and astigmatism after corneal cross-linking (CXL) in keratoconus predictable?) кое беше објавено во  Граефес Архива за Клиничка и Експериментална офталмологија (Graefes Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology). “

“Нашата очна болница Систина Офталмологија уште од самиот почеток инвестира во знаење и научноистражувачка работа. Преку програма за специјализација вложуваме во младите идни доктори кои се основа за развој во нашата болница.  Начните истражувања се дел од редовната работа на докторите во болницата и гарантираат сигурност и успех во тртетманот на болеста на пациентите. Особено сме годи на ова постигнување на нашата докторка Фанка Гилевска и веруваме дека ќе биде инспирација за идните генерации доктори од нашата болница” изјави медицинскиот директор на болницата доктор Златко Арнаудовски.

“Клиничките студии се особено значајна алатка во медицината која се темели на докази. Тие ги евалуираат новите третмани, лекови, процедури, методи. Тие исто така прават и повторна евалуација на исходот од воспоставените процедури со цел да се модифицираат и да ги подобрат нивните резултати. Особено ми значи оваа награда бидејќи ми дава потврда за вложениот труд но и поттик за понатаму. И не само за ова истражување, туку за сите истражувања кои следат. Систина Офталмологија е болница каде има многу можности и навистина сум среќна што сум дел од тимот” изјави доктор Фанка Гилевска.

Д-р Фанка Гилевска е специјалист офталмолог чија област од посебен интерес е дијагностика и третман на болести кај лица со дијабет, рефрактивна хирургија, дијагностика и третман на кератоконус. Во 2012 година д-р Фанка Гилевска ја добива наградата на Меѓународен конгрес со тема „Корелација помеѓу дијабетичен едем на макула и видна острина“ во Брач, додека во 2015 година ја добива наградата „Зерголен Чупак“ за најдобар млад офталмолог, со темата „ЛАСИК – први искуства“ во Загреб. Настанот се одржа на 25-ти ноември 2021 во Љубљана, Словенија.

„Систина Офталмологија“ е првата очна болница со 4 дијагностички центри во скопје, Битола, Гостивар, Тетово и Штип. Повеќе од 11 години, дијагностички и хирушки ги третира сите проблеми со видот и очите.
Денес, заедно со хрватскиот партнер “Свјетлост”, брои повеќе од 50 офталмолози, светска технологија и над 140.000 успешни интервенции, имајќи го секогаш пациентот во фокусот и повеќе од 400.000 илјади задоволни пациенти.Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 11 часа

Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

Вестипред 13 часа

Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

Македонијапред 15 часа

Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

Гостиварпред 16 часа

Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

Македонијапред 17 часа

Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

Гостиварпред 18 часа

Напад врз полицаец на улица во Гостивар

Македонијапред 19 часа

Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

Спортпред 19 часа

Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

Вестипред 20 часа

Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

Македонијапред 20 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

Гостиварпред 21 час

Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

Вестипред 21 час

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

Гостиварпред 23 часа

Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 5 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 5 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 1 недела

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена