Поврзи се со нас

Македонија

Османи: Ќе се придружиме на сите одлуки на ЕУ во осуда и дефинирање на односот со Русија

Објавено

на

  Нашата позиција кон Руската Федерација во котекст на оваа агресија е јасно искажана, таа е јавно манифестирана и ние ќе се придружиме на сите одлуки на ЕУ во осуда, но и во дефинирање на односот кој ќе го имаме со Руската Федерација.

  Ова го истакна на денешниот брифинг министерот за надворешни работи Бујар Османи, одговарајќи на прашање во однос на последиците од фактот што Москва ја стави нашата земја на листата на непријателски земји на Русија. Тој додаде дека тоа ќе го направат во координација со ЕУ, а не на основа на билатерална одлука.

  -Јас реков дека нашиот однос кон Руската Федерација визави воената агресија ќе го координираме со членките на ЕУ, со ЕУ, се разбира и со НАТО и другите организации во коишто припаѓаме. Така што сме во координација, се разбира доколку имаме податоци за нарушување на Виенската конвенција, на правилата на однесување ќе постапиме и билатерално, меѓутоа во однос на политичките пораки коишто би ги пратиле до Руската Федерација сите тие одлуки ќе ги донесеме заедно во координација со ЕУ, рече Османи.  

  Шефот на дипломатијата ја оцени како непристојна објава и класична закана објавената информација од страна на Руската амбасада, дека со големо внимание се следи како што посочуваат, невиденото ниво на русофобија забележано во голем број странски земји во светлината на специјалната воена операција во Украина и предупредувањето дека сите вакви инциденти се внимателно евидентирани, и ќе бидат пренесени до надлежните органи за правна проценка, а виновниците ќе одговараат согласно важечките закони.

  -Таа е непристојна објава и е класична закана која што не е објавена само кај нас, туку во сите земји во светот, пред се во Европа и ние ја интерпретираме како таква, како закана која што е надвор од нормалната дипломатска комуникација помеѓу две држави, оцени Османи и најави дека врз основа на тоа, после брифингот има организирано средба во Министерството за да одлучат која ќе биде нашата реакција по однос на оваа објава, за што ќе дополнително ќе информираат по состанокот.  

  Тој посочи дека Северна Македонија целосно се приклучи на санкциите коишто ги воведе ЕУ и оти сите наши активности визави конфликтот ги координираме со ЕУ или со НАТО, пред се со ЕУ, односно не преземеме билатерални мерки како и повеќето земји коишто се или членки на ЕУ или се кандидати за ЕУ.

  – Тоа се листа на санкции коишто се провлекуваат од 2014 година,  300 страници материјал, се работи за голем број на мерки, на рестриктивни мерки, ограничувања, таргетирања економски оператори, индивидуи и групи во Руската Федерација. Сите тие се формализираат на седница на Влада поединечно сите тие одлуки од 2014 досега, како се финализираат, постои координативно тело во МНР во кое што се вклучени претставници од другите институции за да се координира имплементацијата на овие рестриктивни мерки и тие санкции, додаде Османи.

  Тој информира дека веќе имало еден состанок минатата недела во МНР за да се информираат институциите, кој вид на санкции, кои лица, кои економски оператори се вклучени за да може сите да преземаат мерки во рамки на својот домен, дали е тоа Царина, дали се тоа другите институции. – Ова координативно тело има механизми да ги следи. Доколку кој било постапува незаконски и надвор од одлуките на Влада се разбира постојат и за тоа начини како да се санкционираат, нагласи Османи. 

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 час

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 1 час

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 2 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 4 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 5 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 6 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 19 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 22 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 24 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 1 ден

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена