Поврзи се со нас

Македонија

Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

Објавено

на

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска изјави оти мнозинство во Парламентот има, и оти очекува тоа дополнително да се зголеми.

– Мнозинство има, тоа можам да го потврдам, очекуваме со овие разговори ова мнозинство да се зголеми дополнително и да да биде стабилно за да може во наредните месеци и години да се продолжи со овие сериозни активности на Владата, изјави Османи на прес-конференција за буџетот на Министерството за надворешни работи за 2022 година.

На новинарско прашање кој е тој 61 пратеник за кој СДСМ вели дека го има како владејачко мнозинство и дали можеби е тоа пратеник од Алијанса за Албанците, Османи одговори дека мнозинство има и тоа може да го потврди.

Тој дополни дека не може да има конкретни решенија без да се заврши целиот пакет на преговори, кога, како што рече, „мислам дека самите пратеници ќе кажат кои се дел од мнозинството и ќе ја поддржат оваа евроатланска Влада“.

Османи истакна дека наредниот период е исклучително важен за стратешките правци на државата за постигнување на одредени стратешки цели. Според него, секоја дестабилизација на Владата во овој период може дополнително да влијае негативно на постигнување на тие цели и да ја претвори државата од дел од решението во дел од проблемот.

– Мислам дека никој во државата не сака да се впери прст кон државата како причина за нерешавање на одредени прашања или, пак, незапочнување на преговорите со Европската Унија, бидејќи не бевме досега така. И покрај тоа што бевме предизвикани на сите можни начини, и внатре, и надвор, не дозволивме државата да биде дел од проблемот, туку да биде проактивната страна која се обидува да најде решение, истакна Османи кој дополни дека смета дека во овој период Владата треба да продолжи како што е, се разбира, како што рече, „со зајакнување на нејзините капацитети и поддршка во Собранието“.

Во однос на преговорите со Алтернатива, Османи истакна дека тие разговори се заеднички помеѓу сите коалициски партнери, меѓутоа, како што кажа, во име на сите коалициски партнери истите ги спроведува премиерот, бидејќи, рече, „ние имаме разговори, меѓутоа, конкретните детали во однос на програмата на Владата ги пренесува премиерот во координација со нас“.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 28 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 2 часа

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Osmani: Shumicë ka, nëpërmjet bisedimeve presim që të zmadhohet në mënyrë plotësuese

Објавено

на

Shefi i diplomacisë  Bujar Osmani sot deklaroi se shumicë në Parlament ka, dhe se pritet në mënyrë plotësuese të zmadhohet.

– Shumicë ka, atë mund t’a konfirmoj, presim që me këto bisedime kjo shumicë të zmadhohet në mënyrë plotësuese dhe të jetë stabile që të mybdet në muajt dhe vitet e ardhshme të vazhdohet me këto aktivitete serioze të Qeverisë, deklaroi Osmani në pres konferencën për buxhetin e Ministrisë për punë të jashtme për vitin 2022.

Në pyetjen gazetareske cilë është ai deputet i 61 për të cilin LSDM thotë se e ka si shumicë qeveritare dhe a ëshyë ndoshta ai deputet i Aleancës për Shqiptarët, Osmani u përgjigj se shumicë ka dhe atë mundet ta konfirmojë.

Ai shtoi se nuk mundet të ketë zgjidhje konkrete pa mbaruar e gjithë paqeta e negociatave, kur, siç tha, “mendoj që vetë deputetët do të tregojnë cilët janë pjesë e shumicës dhe do ta mbështesin këtë Qeveri euroatlantike”.

Osmani theksoi se periudha e ardhshme është jashtzakonisht e rëndësishme për drejtimet strategjike të shtetit për arritjen e qëllimeve të caktuara strategjike. Sipas tij, çdo destabilizim i Qeverisë në këtë periudhë mundet në mënyrë plotësuese të ndikojë negativisht në arritjen e atyre qëllimeve dhe ta shndërrojë shtetin nga pjesë e zgjidhjes në pjesë të problemit.

  • Mendoj se askush në shtet nuk don të drejtohet gisht kah shteti si arsye të mos zgjidhjes të pyetjeve të caktuara ose, nga ana tjetër, mos fillim të negociatave me Unionin Europian, pasi nuk ishim ashtu deri tash. Edhe përkundër asaj që ishim të sfiduar në gjithë mënyrat e mundshme, edhe brenda, edhe jashtë, nuk lejuam shteti të jetë pjesë e problemit, por të jetë ana proaktive e cila mundohet të gjejë zgjidhje, theksoi Osmani i cili shtoi se konsideron se në këtë periudhë Qeveria duhet të vazhdojë siç është, kuptohet, siç tha, “me forcim të kapaciteteve të saj dhe mbështetje në Kuvend”.

Sa i përket negociatave me Alternativën, Osmani theksoi se ato bisedime janë të përbashkëta mes të gjithë partnerëve të koalicionit, por, siç tha ai, në emër të të gjithë partnerëve të koalicionit ato i drejton kryeministri, sepse, tha ai, “kemi bisedime, por detajet konkrete lidhur me programin e Qeverisë i bartë kryeministri në koordinim me ne”.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена