fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Основните потреби за едно семејство чинат 520 евра месечно

Објавено

на

За да ги задоволи основните потреби за храна, сметки, одржување на домот и слично, на четиричлено семејство во Македонија, му се потребни околу 32 илјади денари месечно. Минималната кошница ја изработи Сојузот на синдикати на Македонија и се однесува на последниот месец од минатата година.

Според нивните пресметки, најмногу пари од семејниот буџет одат за храна и пијалоци, вкупно 13.174 денари. На второ место се сметките за струја, вода и дури услуги со 10.454 денари. За одржување на личната хигиена и чистење на домот, се трошат околу 2.200 денари месечно, а околу 100 денари повеќе одат за превоз. Интересно е пресметката на Синдикатот за купување облека и обувки, според која за оваа намена сумата изнесува 2.133 денари за еден месец. Најмалку пари, семејствата издвојуваат за здравјето, 678 денари. Износот што го трошат за култура е 1.070 денари.

Синдикалната кошница се однесува на домаќинство со 4 члена, кое живее во дом од 50 метри квадратни и не поседува автомобил.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!