Поврзи се со нас

Деца Родители

Остарено семејство – Живот во заедница или самостојно?

Објавено

на

Период на остарено семејство го нарекуваме оној период од животот кога се соочуваме со некои неминовности како што се завршување на професионалната кариера и староста. Во овој период се јавуваат одредени болести, но и смрт на еден од партнерите.

Со староста се намалува интересот за комуникација со средината, повлекување и затворање во себе. Главната обврска на членовите на остареното семејство е евентуалната помош околу внуците. Во нашата култура бабата и дедото се уште имаат голема моќ во семејството. Тоа претставува сплет на традиционални, но и материјални причини.

Честопати младите семејства остануваат да живеат во заедница со претходните генерации. Доколку тие имаат самостојно домаќинство се воспоставуваат нови правила на изразување, на грижа и помош, која децата им ја пружаат на своите родители во староста. Квалитетот на односите зависи од многу фактори. Доколку родителите и децата биле во постојан конфликт, постои можност да се појават тешкотии и во новите односи.

За време на болест или смрт на еден од старите родители, децата се во позиција да се грижат и да им помогнат, но истовремено не го запоставуваат, туку го сочувуваат новоформираното семејство.

Најдобро е семејствата од повеќе генерации да живеат самостојно без поголемо мешање на генерации. Меѓутоа, условите за живот, новите ситуации (болест,смрт и слично) го ставаат семејството пред повторна адаптација и пред организирање нова структура и начин на семејно функционирање.

Следејќи ги животните циклуси на семејството можеме да заклучиме дека животот сепак ја победува смртта.Човекот се продолжува себе си, семејните вредности и смислата на семејството се пренесува на следните генерации.

(Следува Прилагодување на партнерите во формирање на основен семеен систем)

пишува: м-р Слаѓана Ангелкоска, психолот

Советувалиште за брак и семејство

Центар за социјална работа

Гостивар

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена