Поврзи се со нас

Македонија

Оставката на Заев не е доставена, ДУИ на состанок, опозицијата најавува нова влада или предвремени избори

Објавено

на

Зоран Заев сé уште на ја достави оставката од функцијата премиер до Собранието, што ја најави на 31 октомври по завршувањето на вториот круг од локалните избори.

ВМРО-ДПМНЕ, кое во петокот вечерта објави дека има ново парламентарно мнозинство, вчера доби поддршка и од коалицијата „За обнова на Македонија“. Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, до понеделник ќе се чека Заев да ја достави оставката до Собранието, а ако тоа не се случи, ќе почне, како што рече, постапката за иницијатива за оставка на Владата.

За денеска е најавен состанок на Генералниот совет на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во Тетово. Партискиот лидер Али Ахмети, по објавата на ВМРО-ДПМНЕ дека има ново парламентарно мнозинство, преку својот фејсбук профил порача дека нема да се постапува ниту со емоција, ниту со еуфорија.

-Ја преземам одговорноста врз себе за лошите резултати од овие избори, рече Заев кога соопшти дека поднесува оставка и од позицијата премиер и од претседателската функција на СДСМ, но напомена дека останува дел од партијата.

Согласно статутарните одредби на СДСМ, со оставката на Заев во оставка е и целото партиско раководство.

Оставката, пак, на премиерот повлекува оставка на целата Влада што треба да биде констатирана од Собранието, но тој останува да ја врши должноста до изборот на нов владин состав.

Според член 219 од Деловникот на Собранието, „оставката на Владата или на претседателот на Владата, се поднесува до претседателот на Собранието во писмена форма и може да се образложи. Оставката на Владата или на претседателот на Владата, претседателот на Собранието веднаш ја доставува до пратениците и до претседателот на Републиката“.

Во член 220 се вели дека „Собранието на првата наредна седница, без претрес, констатира дека на претседателот на Владата, на Владата или на член на Владата, мандатот им престанува на денот на одржувањето на седницата“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски вчера на средбата со коалициските партнери повтори дека во наредниот период ќе се обиде да формира влада, но доколку постои сигурност дека тоа ќе биде влада со сериозен кредибилитет. Во спротивно, според него, единствено правилно решение се брзи предвремени парламентарни избори.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 8 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 10 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 11 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 11 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 14 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 17 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 18 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 19 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Dorëheqja e Zaevit nuk është e dërguar, BDI në mbledhje, opozita lajmëron qeveri të re ose zgjedhje të parakohshme

Објавено

на

Zoran Zaev ende nuk e ka dërguar dorëheqjen nga funksioni i kryeministrit deri te Kuvendi, që e lajmëroi më 31 Tetor pas mbarimit të rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale.

VMRO-DPMNE, që të premten në mbrëmje shpalli se ka shumicë e re parlamentare, dje morri mbështetje edhe nga koalicioni “Për ripërtëritje të Maqedonisë”. Sipas kryetarit të VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski, deri të hënën do të pritet Zaevi t’a dërgojë dorëheqjen deri te Kuvendi, ndëra nëse nuk ndodh ajo, do të fillojë, siç tha, procedurë për iniciativë për dorëheqje të Qeverisë.

Për sot është lajmëruar takim i Këshillit gjeneral Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Tetovë. Lideri partiak Ali Ahmeti, pas shpalljes së VMRO-DPMNE-së se ka shumicë e re parlamentare, nëpërmjet Fejsbuk faqes së tij porositi se nuk do të veprohet as me emocion, as me eufori.

-E marr përgjegjësinë mbi vete për rezultatet e këqija nga këto zgjedhje, tha Zaev kur shpalli se jep dorëheqje edhe nga pozita kryeministër edhe nga funksioni i kryetarit të LSDM-së, por tha se do të mbetet pjesë e partisë.

Në përputhje me dispozitat statutore të LSDM, me dorëheqjen e Zaevit në dorëheqje është edhe gjithë udhëheqësia partiake.

Dorëheqja, nga ana tjetër, të kryeministrit tërheq dorëheqje të gjithë Qeverisë që duhet të jetë e konstatuar nga Kuvendi, por ai mbetet t’a kryej detyrën deri në zgjedhjen e përbërjes së re qeveritare.

Sipas nenit 219 nga Rregullorja e Kuvendit, “Dorëheqja e Qeverisë ose të kryetarit të Qeverisë, dërgohet deri te kryetari i Kuvendit në formë të shkruar dhe mund të arsyetohet. Dorëheqja e Qeverisë ose të kryetarit të Qeverisë, kryetari i Kuvendit menjëherë e dërgon deri te Deputetët dhe deri te kryetari i Republikës”.

Në nenin 220 thuhet se “Kuvendi në seancën e parë të ardhshme, pa inspektim, konstaton se kryetarit të Qeverisë, të Qeverisë ose të një anëtari të Qeverisë, mandati ju ndalon në ditën e mbajtjes së seancës”.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski dje në takimin e partnerëve të koalicionit përsëriti se në periudhën e ardhshme do të tentojë të formojë qeveri, por nëqoftëse ekziston siguria se ajo do të jetë qeveri me kredibilitet serioz. Në të kundërt, sipas tij, e vetmja zgjidhje e drejtë janë zgjedhje të shpejta të parakohshme parlamentare.

Популарно изминативе 100 дена