Поврзи се со нас

Македонија

Оставката на Заев не е доставена, ДУИ на состанок, опозицијата најавува нова влада или предвремени избори

Објавено

на

Зоран Заев сé уште на ја достави оставката од функцијата премиер до Собранието, што ја најави на 31 октомври по завршувањето на вториот круг од локалните избори.

ВМРО-ДПМНЕ, кое во петокот вечерта објави дека има ново парламентарно мнозинство, вчера доби поддршка и од коалицијата „За обнова на Македонија“. Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, до понеделник ќе се чека Заев да ја достави оставката до Собранието, а ако тоа не се случи, ќе почне, како што рече, постапката за иницијатива за оставка на Владата.

За денеска е најавен состанок на Генералниот совет на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во Тетово. Партискиот лидер Али Ахмети, по објавата на ВМРО-ДПМНЕ дека има ново парламентарно мнозинство, преку својот фејсбук профил порача дека нема да се постапува ниту со емоција, ниту со еуфорија.

-Ја преземам одговорноста врз себе за лошите резултати од овие избори, рече Заев кога соопшти дека поднесува оставка и од позицијата премиер и од претседателската функција на СДСМ, но напомена дека останува дел од партијата.

Согласно статутарните одредби на СДСМ, со оставката на Заев во оставка е и целото партиско раководство.

Оставката, пак, на премиерот повлекува оставка на целата Влада што треба да биде констатирана од Собранието, но тој останува да ја врши должноста до изборот на нов владин состав.

Според член 219 од Деловникот на Собранието, „оставката на Владата или на претседателот на Владата, се поднесува до претседателот на Собранието во писмена форма и може да се образложи. Оставката на Владата или на претседателот на Владата, претседателот на Собранието веднаш ја доставува до пратениците и до претседателот на Републиката“.

Во член 220 се вели дека „Собранието на првата наредна седница, без претрес, констатира дека на претседателот на Владата, на Владата или на член на Владата, мандатот им престанува на денот на одржувањето на седницата“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски вчера на средбата со коалициските партнери повтори дека во наредниот период ќе се обиде да формира влада, но доколку постои сигурност дека тоа ќе биде влада со сериозен кредибилитет. Во спротивно, според него, единствено правилно решение се брзи предвремени парламентарни избори.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 10 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 11 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 14 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 15 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 15 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 19 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 20 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 22 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 22 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dorëheqja e Zaevit nuk është e dërguar, BDI në mbledhje, opozita lajmëron qeveri të re ose zgjedhje të parakohshme

Објавено

на

Zoran Zaev ende nuk e ka dërguar dorëheqjen nga funksioni i kryeministrit deri te Kuvendi, që e lajmëroi më 31 Tetor pas mbarimit të rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale.

VMRO-DPMNE, që të premten në mbrëmje shpalli se ka shumicë e re parlamentare, dje morri mbështetje edhe nga koalicioni “Për ripërtëritje të Maqedonisë”. Sipas kryetarit të VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski, deri të hënën do të pritet Zaevi t’a dërgojë dorëheqjen deri te Kuvendi, ndëra nëse nuk ndodh ajo, do të fillojë, siç tha, procedurë për iniciativë për dorëheqje të Qeverisë.

Për sot është lajmëruar takim i Këshillit gjeneral Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Tetovë. Lideri partiak Ali Ahmeti, pas shpalljes së VMRO-DPMNE-së se ka shumicë e re parlamentare, nëpërmjet Fejsbuk faqes së tij porositi se nuk do të veprohet as me emocion, as me eufori.

-E marr përgjegjësinë mbi vete për rezultatet e këqija nga këto zgjedhje, tha Zaev kur shpalli se jep dorëheqje edhe nga pozita kryeministër edhe nga funksioni i kryetarit të LSDM-së, por tha se do të mbetet pjesë e partisë.

Në përputhje me dispozitat statutore të LSDM, me dorëheqjen e Zaevit në dorëheqje është edhe gjithë udhëheqësia partiake.

Dorëheqja, nga ana tjetër, të kryeministrit tërheq dorëheqje të gjithë Qeverisë që duhet të jetë e konstatuar nga Kuvendi, por ai mbetet t’a kryej detyrën deri në zgjedhjen e përbërjes së re qeveritare.

Sipas nenit 219 nga Rregullorja e Kuvendit, “Dorëheqja e Qeverisë ose të kryetarit të Qeverisë, dërgohet deri te kryetari i Kuvendit në formë të shkruar dhe mund të arsyetohet. Dorëheqja e Qeverisë ose të kryetarit të Qeverisë, kryetari i Kuvendit menjëherë e dërgon deri te Deputetët dhe deri te kryetari i Republikës”.

Në nenin 220 thuhet se “Kuvendi në seancën e parë të ardhshme, pa inspektim, konstaton se kryetarit të Qeverisë, të Qeverisë ose të një anëtari të Qeverisë, mandati ju ndalon në ditën e mbajtjes së seancës”.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski dje në takimin e partnerëve të koalicionit përsëriti se në periudhën e ardhshme do të tentojë të formojë qeveri, por nëqoftëse ekziston siguria se ajo do të jetë qeveri me kredibilitet serioz. Në të kundërt, sipas tij, e vetmja zgjidhje e drejtë janë zgjedhje të shpejta të parakohshme parlamentare.

Популарно изминативе 100 дена