fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Осуда за нападот врз колегите и силна порака на новинарите и снимателите од Гостивар

Објавено

на

  Новинарите и снимателите од Гостивар од повеќе локални и регионални медиуми попладнево се собраа на  градскиот плоштад за да испратат порака со осуда за синоќешниот напад врз колегите на протестите во Скопје.

  – Во име на гостиварските новинари, присутни на собиров, но и нa оние кои поради објективни причини не се тука, а нé поддржуваат, изразуваме жалење за тоа што се случи вчеравечер,  а воедно остро го осудуваме насилството извршено против двајца наши колеги од веб порталот A1on.

  Иако, сме информирани дека лицата кои го извршиле насилството врз новинарот и снимателот, се веќе приведени, сепак, знаејќи како обично завршуваат процесите кога овие луѓе ќе седнат на обвинителната клупа и често не им се изречува никаква казна, бараме овој пат истражните и судските органи, да ја извршат својата должност достоинствено и на насилниците да им ја изречат заслужената казна.

  Апелираме, исто така, секој поединец или група, особено политичарите, да бидат внимателни и воздржани во својот речник и обраќања, особено во овој чувствителен период,во кој не вовлекоа токму луѓето од политиката. Да се запре со говор на омраза и да не се поттикнуваат тензии.

  Новинарите имаат мисија да известуваат за секој настан, без разлика каков е тој и имаат обврска објективно да ја информираат јавноста. Ние новинарите постоиме за тоа.

  Воедно, очекуваме сите наши колеги, без оглед во кои медиуми работат, и без оглед на тоа во какви асоцијации или здруженија се групирани, обединети да го кренат гласот на разумот против насилството и говорот на омраза.

  И на крај,  им даваме до знаење на сите, дека насилството врз нас, заканите или заплашувањата нема да не спречат. Напротив, ќе не зајакнат уште повеќе и ќе содејствуваме и соработуваме повеќе од било кога, се вели во пораката.

  -Лично сметам дека пораката што ја испраќаме е многу силна баш поради мултиетничкиот дух на Гостивар, почитта и соработката што како колеги ја имаме овде, секојдневно, без оглед на нашата национална и верска припадност, без оглед на нашите политички гледишта и убедувања, рече Љупка Антеска, новинар во Тв Кисс и уредник на Гостиварпрес.

  Пораката на гостиварските новинари беше прочитана на македонски и на албански јазик.

  Реакции за нападот врз новинарот и снимателот стигнаа речиси од сите релевантни организации и здруженија: Советот за етика во медиумите, Самостојниот синдикат на новинарите, Здружението на новинари, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Осуда испратија и политичките партии како и организаторите на протестот.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 23 минути

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 53 минути

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 2 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 3 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 4 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 5 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 7 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 8 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 24 часа

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена