Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Осум природни антибиотици

Објавено

на

  Кога се обидуваме да работиме на нашето здравје или едноставно да го зајакнеме имунитетот, ние често комбинираме лекови со одредена храна. Некои од овие намирници може да се категоризираат и како најдобри природни антибиотици.Антибиотиците се фармаколошки агенси кои можат целосно да ги уништат патогените микроорганизми или да го запрат нивниот раст или размножување.

  Современата медицина се потпира на употребата на такви хемиски агенси во борбата против голем број заразни болести. Во народната медицина, храната што е природен антибиотик се користи за оваа намена со векови. Во продолжение следуваат природните антибиоците.

  Но, треба да се напомене дека овие намирници не се замена за антибиотици препишани од лекар. Тие имаат антибиотички својства, но во никој случај не се на исто ниво со медицинските и насочените препарати. Тие можат да го спречат или ублажат воспалението и да го зајакнат имунитетот.

  1. Лук

  Хемиските соединенија во лукот, вклучително и алицинот, покажуваат антибактериска активност. Лукот се користел со векови за борба против заразни болести. Тие се најефикасни кога лукот се консумира свеж и лесно сецкан. Имено, кога лесно ќе го исецкаме, од него се ослободуваат ензими кои се претвораат во споменатиот алицин. Но, ако не можете да го поднесете мирисот и вкусот на лукот, тој може да се најде и во форма на прав, масло, екстракт или таблети.

  1. Кромид

  Кромидот е чест додаток на сосови, супи и чорби и содржи моќни флавоноиди кои делуваат како антибиотици. За да ја зголемите неговата ефикасност, добро е да го исечете и оставете го да стои неколку минути, исто како лукот. Овој процес ќе ја зголеми излачувањето на фитонутриенти кои го прават кромидот природен антибиотик.

  1. Масло од оригано

  Маслото од оригано е едно од најмоќните антибактериски есенцијални масла бидејќи содржи карвакрол и тимол, две антибактериски и антифунгални соединенија. Студиите покажуваат дека маслото од оригано е ефикасно против многу клинички видови на бактерии, вклучувајќи ја ешерихија коли. Станува збор за многу силно масло, така што никогаш не треба да користите повеќе од една до две капки на ден, а најмногу четиринаесет дена.

  1. Мед

  Медот е обично првата храна по која посегнуваме кога сме болни. За да се произведе околу 1 кг мед, пчелите мора да слетаат на цвет околу 100 000 пати. Треба да се направи разлика помеѓу цветен и шумски мед. Цветниот мед потекнува од цветниот нектар, додека шумскиот е направен од слатки материи што ги собираат пчелите заедно со нектар на дрвјата. Шумскиот мед е генерално со послаб квалитет, потемен и има повеќе минерали од цветната варијанта. Докажано е дека медот, особено цветниот, го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето на храната, ја подобрува регенерацијата на ткивата, има антибактериски својства и го забрзува отстранувањето на токсините од телото.

  1. Јаболков оцет

  Евтината храна, која често се користи со цел губење на тежината или стимулирање на брзината на метаболизмот, има и антибиотички својства. Јаболков оцет, добиен со ферментација на свежи јаболка, содржи голем дел од оцетна и јаболкова киселина, витамини, минерали и аминокиселини. Исто така е добар извор на пектин, витамини А, Б6, Ц, Е, тиамин, ликопен, ниацин, пантотенска киселина, рибофлавин и бета каротен.Често се препорачува да се пие во чаша вода со додавање на мед, но ако вкусот на пиење лажица јаболков растворен во чаша вода не е опција, лесен начин да го проголтате е со додавање во салати

  1. Ѓумбир

  Ѓумбирот има силни антиинфламаторни и антибактериски својства. Бројни студии покажаа дека помага во спречување на грип и настинка, и има многу корисен ефект врз дигестивниот систем. Најчесто се користи за подготовка на чај, а може да се додаде и свежо рендан во многу јадења. Но, имајте на ум дека неговиот вкус е многу интензивен, па затоа треба да обрнете внимание на количината што ја консумираме.

  1. Рен

  Ренот може да помогне во спречување и лекување на синусни инфекции, инфекции на мочниот меур и инфекции на кожата. Ренот содржи висока содржина на сулфур, што е докажано дека делува како антибиотик. Ренот учествува во елиминација на паразити од дигестивниот систем, и го стимулира имунитетот и го зголемува нивото на белите крвни клетки.

  1. Куркума

  Егзотичната куркума има силно влијание врз целото тело, и може да се додаде како зачин во сосови, и многу други јадења. Куркумин, главната активна состојка на куркумата, има силни антиинфламаторни и антиоксидантни својства. Може да ги ублажи симптомите на грип и настинка и да ја подобри работата на клетките на телото.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 44 минути

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 14 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 15 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 18 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 19 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 20 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 21 час

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 22 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!