Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 09/06/2019 | 18:46

Осветени нови конаци во храмот „Св Архангел Михаил“ во Вруток

Денес во кругот на црквата „Св Архангел Михаил“ во гостиварското село Вруток беа осветени нови конаци. Чинот на осветување го изврши Митрополитот на тетовско-гостиварската епархија г.Јосиф во сослужение на свештеници од гостиварското архиерејско намесништво.

По осветувањето и благословите од црквата за новите простории, беше организирана општонародна веселба за верниците кои решија да бидат дел од овој настан.

Претходно, утрово, Владиката г.Јосиф, богослужеше Света литургија во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар.

 

фото:тетовско-гостиварска епархија

Напишете коментар