Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Откриен можен клуч за слабеењето, мозокот комуницира со масните клетки

Објавено

на

Ново истражување ги идентификува сензорните неврони коишто пренесуваат пораки од масните ткива до мозокот. Научниот труд објавен во списанието „Нејчр“ (Nature), во таа смисла, посочува дека мозокот може директно да испраќа пораки до масното ткиво и да влијае на метаболичките процеси на телото.

Д-р Ли Је од Катедрата за хемија и хемиска биологија и вонреден професор по неврологија на истражувачкиот институт „Скрипс рисрч“ во Сан Диего, Калифорнија, САД, кој е и еден од авторите на трудот, верува дека откривањето на овие неврони укажува дека мозокот „активно ги набљудува“ мастите, наместо само пасивно да прима пораки.

– Тимот сѐ уште не знае точно какви пораки сензорните неврони пренесуваат до мозокот од масното ткиво – знаеме само дека тие врски се клучни за одржување здрави масти, објасни научникот.

Тој, заедно со д-р Ардем Патапутијан развија два нови методи за проучување на врската меѓу сетилните неврони и масното ткиво. Научниците прво користеа пристап наречен „ХИБРиД“, којшто го прави ткивото на глувчето проѕирно и тоа овозможи да ги следат патиштата на невроните низ масното ткиво. За да се види како функционираат невроните во масното ткиво, истражувачите користеле и друга нова техника – РООТ. Ова овозможи селективно да се уништат мали делови од сензорните неврони па да се набљудува што се случува.

Преку овие експерименти, истражувачите откриле дека речиси половина од овие неврони не се поврзуваат со симпатичкиот нервен систем – мрежата нерви што телото ја користи за одговорот „бори се или бегај“, туку се поврзани со областа на мозокот од каде што потекнуваат сите сензорни неврони, одговорни за активирање и испраќање сигнали до остатокот од нервниот систем.

Кога комуникацијата со сензорните неврони била прекината, симпатичкиот нервен систем почнал да ги претвора белите масни клетки во кафени, кои потоа би можеле да согоруваат калории преку процес наречен термогенеза. Така, доаѓа до забрзан процес на согорување на маснотии во телото.

Пред овој труд, науката веруваше дека нервите на маснотиите главно припаѓаат на симпатичкиот нервен систем и дека тие служат за согорување на маснотиите кога телото е под стрес или за време на вежбање. Со ова истражување, претпоставките говорат дека два спротивставени нервни сигнали може да работат заедно со симпатичкиот нервен систем за да согоруваат маснотии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена