Поврзи се со нас

Занимливости

Откриен нов слој на Земјата – зафаќа речиси половина од нашата планета

Објавено

на

Научниците открија нов слој на Земјата што се наоѓа под површина, под тектонските плочи и зафаќа речиси половина од нашата планета.

Станува збор за делумно стопени карпи кои покриваат 44 отсто од Земјата. Откритието би можело да доведе до нови сознанија за движењата на тектонските плочи, што предизвикуваат земјотреси, создавале планини, но и придонеле за обликување на хемиските и физичките услови за животот на планетава, објави Џунлин Хуа, соработник на Факултетот за геонауки „Џексон“ при американскиот Универзитет на Тексас во Остин.

Откриениот слој е составен дел на астеносферата, која се наоѓа во делот наречен „горна обвивка“ на планетата, 160 километри под површината. Астеносферата постои како мек слој од цврст, но делумно нестабилен карпест состав што може да предизвика движење на тектонските плочи.

Науката и претходно забележале делови од овој карпест слој, но се мислеше дека станува збор за аномалија. Сега, се наведува, има докази за прилично пошироко негово присуство.

Но, засега не се знае со сигурност дали стопениот дел го олеснува движењето на тектонските плочи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена