Поврзи се со нас

Вести

Откриени траги од вулканска активност на Месечината

Објавено

на

Кинески научници пронајдоа траги од вулканска активност во примероци од земјени примероци од Месечината, објави списанието „Нејчр астрономи“ (Nature Astronomy). При анализа на примероците земени со сондата „Чанг-5“, пронајдени се седум минерали, единствени по облик, боја и други одлики. Стручњаците веруваат дека тие можеби во подрачјето на тн. Океан на Бурите (Oceanus Procellarum)  навлегле од друго место на нашиот природен сателит и најверојатно биле исфрлени на површината по удар на астероид.

Натамошното хемиско испитување на честичките покажало дека некои од примероците се од вулканско потекло. Покрај тоа, тие имаат нетипичен хемиски состав којшто не се среќава кај другите познати вулкански реголити (хетерогени карпи). Научниците веруваат дека тие се формирани како резултат на низа вулкански ерупции во минатото.

Во мај 2022 година, и американските научници посочија дека половите на Месечината можеби содржат скриени ледени плочи со огромни резерви вода, создадени како резултат на низа масивни вулкански ерупции кои исфрлале облаци водена пареа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена