fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Оцетот е многу покорисен од тоа што знаеме

Објавено

на

Освен неговата главна улога – додаток во салатите, супа, маринада и др. Оцетот може да се употреби на многу други начини кои секојдневно ќе ви бидат од корист.

При миење на косата, откако ќе ја исплакнете од шампонот, измијте ја со малку оцет растворен во топла вода. Косата ќе биде чиста и сјајна, а оцетот ќе ги отстрани остатоците од шампонот.

Темните флеки од лупењето моркови или цвекло лесно ќе ги отстраните ако рацете ги истриете со оцет.

Месото ќе биде меко, а и ќе се уништат сите бактерии доколку направите маринада од оцет. Полејте го со мало количество оцет и оставете го преку ноќ или барем неколку часа. Потоа во маринадата додадете зачини по вкус.

Натопете кујнска крпа со оцет, па избришете ја внатрешноста на фрижидерот и полиците во кујната. Оцетот ги уништува бактериите и ги неутрализира сите миризби.

Доколку сте ставиле премногу зачини во јадењето, додадете мало лажиче јаболков или бел оцет за да се намали силниот вкус на зачините. По потреба, додадете уште малку оцет.

Штичката за сечкање собира многу бактерии, па повремено чистете ја со оцет.

Болките во мускулите ќе ги ублажите со облога од крпа натопена во вода во која сте додале неколку капки јаболков оцет.

Дамките од овошје, кафе, сенф и други дамки кои тешко се отстрануваат нежно истријте ги со оцет, па исперете ја облеката.

Непријатниот мирис на кромид ќе го отстраните од дланките ако пред и по сечењето прстите ги истриете со оцет.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!