fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Отворен ден: Граѓаните му ги кажаа своите барања и проблеми на Таравари

Објавено

на

Во Општина Гостивар денес беше организиран Отворен ден со граѓаните. Градоначалникот Арбен Таравари, заедно со раководителите на општинските сектори и директорите на јавните претпријатија, беа на располагање на гостиварци, кои дојдоа да ги искажат своите барања и проблеми со кои се соочуваат, а се во надлежност на локалната власт.

Граѓаните се обраќаа за различни потреби, но најголемиот дел се однесуваа на некои препреки во областа на урбанизмот.

„Јас имам средби со граѓаните секој вторник, но овојпат решивме тоа да го организираме на поинаков начин, како Отворен ден и овде да бидат сите раководители на секторите. Граѓаните ни објаснуваат што им е маката, а ние се обидуваме веднаш да реагираме и да го решиме нивното прашање. Ако не е можно веднаш, тогаш земаме контакти и работиме тоа да биде што побрзо, па да ги известиме. Со ова им даваме до знаење на граѓаните дека сме отворени за нив, да ги сослушаме нивните проблеми и дека сме транспарентни за нашата работа. Би им предложил на сите градоначалници да бидат со и до народот и да го сослушаат. Така се гради довербата. Таа бариера од предрасуди или претпоставки што ги има граѓанинот за вас како градоначалник, паѓа кога ќе седнете да разговарате еден наспроти друг“, изјави Таравари.

Денешниот Отворен ден во општината го искористија голем број граѓани, а градоначалникот најави дека вакви активности ќе организираат по два до три пати месечно.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!