Поврзи се со нас

Вести

Отворен „Екс-ју рок-центар“ во Сараево

Објавено

на

Со почетокот на изложбата „Ме шокираш, жими мајка!“, сношти свечено беше отворен „Екс-ју рок-центарот“ во Домот на млади „Скендерија“ во Сараево, БиХ.

Во музејот се изложени речиси 200 оригинални артефакти, а сувенирите, фотографии, аудио и видеоекспонати ќе ги оживеат спомените за минатото кај посетителите од Сараево и пошироко, објави „Кликс“. „Екс-ју рок-центарот“ има за цел да ја претстави историјата, но и иднината на рок-музиката на овие простори.

Првата фаза се состои од две изложби. Првата го опфаќа златното доба на сараевската сцена – вклучувајќи ги и корените на рокот, попот и шарената демо-сцена. Втората изложба, по повод 40-годишнината од албумите „Одбрана“ и „Последњи дани“ на групата „Идоли“, ќе биде отворена во декември.

Влезниците чинат 10 конвертибилни марки (313 македонски денари) за возрасни, и 5 км (156 денари) за студенти. Влезот е бесплатен за деца до седум години (со придружба на родител или старател).

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена