fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Отворен Центар за млади во Гостивар

Објавено

на

Младата популација од Гостивар доби свое катче кое ќе и` служи за креативен, професионален и личен развој. Центарот за млади и заедницата се наоѓа во објект на ул„Мајор Чеде Филиповски“ близу болницата и располага со 220 квадратни метри површина, опремени простории, компјутери, книги.

Проектот го реализира невладината организација „Democracy Lab“ со поддршка на Американската Амбасада во Македонија и општина Гостивар.

На свеченото отворање присуствуваше Амбасадорот на САД, Џес Бејли. „Овој центар ќе ќе овозможи младите од Гостивар да се соберат на едно место. Наместо да ги користат социјалните медиуми и да комуницираат онлајн, може да дојдат тука, да се сретнат и да разговараат лице во лице, да развиваат идеи. Среќни сме што имавме улога на катализатори во овој прокет. Ве повикувам вас, младите да реализирате свои активности и да давате идеи. Експериментирајте и бидете креативни.“, рече Амбасадорот.

Градоначалникот Арбен Таравари им посака успех на младите и им порача наместо по кафетерии, да го користат своето време во центарот.

Иницијаторот на проектот и извршен директор на „Democracy Lab“, Сефер Селеми ги повика младите максимално да го искористат капацитетот на центарот, да се дружат, да учат и да развиваат креативни идеи.

На отворањето неколку младински организации и групи накратко ја претставија својата работа и мисија, а презентираа и модел на Саат кулата, кој репродуцира музика, што самите го изработиле.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!