Поврзи се со нас

Гостивар

Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

Објавено

на

На пригодна свеченост во спортската сала „Младост“ во Гостивар, во присуство на ученици, наставници, родители и други гости, денес беше означен почетокот на Летната школа. Во рамки на школата бесплатно ќе се спроведуваат најразлични активности наменети за деца од 7 до 14 години како: спортување, шах, изучување странски јазици, уметничка креативност и др.

Проектот го организира Општина Гостивар, во соработка со основните училишта, а во него се вклучени над 740 основци.

„Пред 5-6 месеци добив предлог од наш граѓанин да организираме една ваква Летна школа. Реков, не знам колку ќе има заинтересираност, затоа што децата едвај чекаат да заврши учебната година. Меѓутоа го разгледавме предлогот и решивме да го спроведеме. Сега кога гледам колку интерес има, навистина сум презадоволен и многу ми е мило. Се надевам дека ќе имаме многу убави моменти и дружење во текот на овие активности“, рече на отворањето, градоначалникот Арбен Таравари.

Со децата ќе работат околу 40 инструктори, наставници, стручни лица, секој во својата област.

Ова е прва Летна школа од ваков вид во Гостивар, а локалната самоуправа нагласи дека ќе се залага да стане традиција.

Атмосферата на денешното свечено отворање беше разубавена со музички настапи.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена