Поврзи се со нас

Гостивар

Отворена модуларната болница во Гостивар, дополнителни 35 кревети за пациенти со ковид

Објавено

на

  Новата модуларна болница во Гостивар е подготвена за прием на пациенти со ковид. Објектот денес официјално беше отворен, но за сега нема потреба да се активира, со оглед на моменталната стабилна корона состојба во гостиварскиот регион. На отворањето на ковид центарот, кој е со капацитет од 35 кревети, присуствуваше  министерот за здравство Венко Филипче.

  „Се става во функција модуларната болница во Гостивар, мини инфективна клиника за третман на пациенти со ковид. Болницата е целосно е опремена со немедицинска опрема, а треба да стигне и најсовремениот дигитален рентген апарат и ехо апарат со сите потребни сонди што ќе го направи овој мини центар соодветен за третман на сите форми на пациенти со ковид. Секако во иднина, во други услови да служи како тријажен или ургентен центар“, изјави Филипче.

  Директорот на болницата, Јакуп Јакупи истакна центарот бил изграден во предвидениот рок и дека се целосно подговени да одговорат на потребите на пациентите.

  „За краток период од околу 60 дена болницата беше подигната и може да се користи. Остана уште последниот дел од проектот, да пристигнат рентген и ехо апаратот. Во болницата ќе се хоспитализираат пациенти со ковид, секако доколку има потреба од тоа, ако дојде до зголемување на бројките. Ние сме подготвени да одговориме на потребите“, рече Јакупи.

  Во модуларната болници, првично за пациентите ќе се грижи медицинскиот персонал од инфективното одделение. Како помош ќе бидат вклучени и други лекари и медицински сестри, по систем на ротација.

  Модуларниот ковид центар е изграден на местото на поранешниот објект на дијализа, веднаш спроти инфективното одделение.  Објектот е еден од 16-те вакви, кои државата ги подигнува како дополнителни капацитети за згрижување на пациенти заболени од ковид со финансии обезбедени со кредит од Светска банка.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 минути

  Горештините се ризик за пожари, апел до излетниците и земјоделците да не палат оган

  Гостиварпред 1 час

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 15 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 16 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 19 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 19 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 21 час

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 22 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 23 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 24 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!