fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Отворена нова фитнес зона во Гостивар

Објавено

на

Во гостиварската населба Дутлок, кај големиот мост денес беше предадена во употреба фитнес зона за спортување и рекреација на граѓаните. Инвестицијата е на Агенцијата за млади и спорт во висина од околу 35 илјади евра.

„Во Гостивар планирани се повеќе спортски објекти, како терени за тенис и за мали спортови, базен и други. Фитнес зоната е само почеток на инвестициите за развој на спортот и физичката култура“, рече заменик директорот на Агенцијата за млади и спорт, Газменд Ристеми.

Градоначалникот Арбен Таравари потенцираше дека ова е прва инвестиција на државата во Гостивар, откако тој седна на раководната фотелја во општината. „За девет месеци, овие 35 илјади евра се првите пари кои држвата ги дава за Гостивар. Се надевам дека во иднина ќе има повеќе проекти, затоа што гостиварци плаќаат даноци како и граѓаните од другите општини и Гостивар не е град на една политичка партија, туку на граѓаните“, изјави Таравари.

Освен стандардните справи за вежбање, новата фитнес зона има и справа за лица со посебни потреби.

Лани во август беше отворена фитнес зона во паркот близу летниот амфитеатар.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!