Поврзи се со нас

Гостивар

Отворени денови во ДЗЛП: Совети при злоупотреба на лични податоци, фотографии, видеа, лажни профили на социјалните мрежи…

Дирекцијата за заштита на личните податоци од денес (28 јануари) до 31 јануари, организира Отворени денови со граѓаните со цел да ги информира и советува како да ги заштитат своите лични податоци и што да прават во случаи на злоупотреба.

„Ги покануваме граѓаните во нашите простории од 8.30 до 16.30 часот доколку имаат прашања за: злоупотреба на име и презиме, единствен матичен број, адреса, телефонски број, трансакциска сметка итн. Неовластено објавување на фотографија, видео или аудио снимка или други лични податоци ако се дел од збирка на лични податоци.За креиран лажен профил на социјалните мрежи со ваше име или фотографија. Доколку сметате дека некаде неовластено ве снимаат со камери или како да спроведете видео надзор според прописите за заштита на личните податоци. Доколку се сомневате дека ви земаат копија од лични документи (лична карта, пасош) без законска основа. За секоја друга можна злоупотреба на личните податоци или повреда на вашата приватност.“, соопшти ДЗЛП.

Инаку, 28 јануари се одбележува како Европски ден на заштита на личните податоци.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 8 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 53 минути

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 4 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 5 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 18 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 22 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Гостиварпред 22 часа

Во хотели во Маврово има 135 лица во државен карантин – ги обезбедува војска и полиција, општина М.Ростуше се вклучува со комунални услуги

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!