fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Отворено лизгалиштето на мраз во Гостивар, лизгањето е бесплатно

Објавено

на

Во Гостивар денес беше пуштено во употреба лизгалиштето на мраз, на коешто гостиварци ќе може да се рекреираат се` до месец март. Лизгалиштето е монтирано кај паркинг просторот до спортската сала, обезбедени се лизгалки, а користењето ќе биде бесплатно.

Отворањето на лизгалиштето го официјализираа заменик директорот на Агенцијата за млади и спорт Измит Нура и градоначалникот Арбен Таравари.

„Лизгалиштето е еден навистина добар проект. Би се заблагодарил на Агенцијата за спорт и млади, кои се една од ретките институции во државата која посветува внимание на нашата општина. Ова е втор проект на Владата во Гостивар, која е единствена урбана опозициска општина во Македонија и јас се надевам дека во иднина нема да бидеме црна овца во државата и дека и тука ќе има и други проекти, затоа што и граѓаните на Гостивар плаќаат даноци како и другите граѓани и заслужуваат проекти. Ние како општина го поддржавме овој проект, логистички и со обезбедување на негово одржување“, изјави градоначалникот, кој на прашањето дали тој лично ќе застане на лизгалки и ќе го користи лизгалиштето одговори: „Јас имам проблеми со коленото, ете не скијам веќе десет години, се плашам и да лизгам, затоа што веројатно наскоро ќе треба да имам и оперативен зафат, но секако на лизгалиштето ќе уживаат моите деца и сите други деца во Гостивар“.

Првиот ден од пуштањето во употреба, лизгалиштето во Гостивар го исполнија дечиња од сите возрасти. Некои, прв пат облекоа лизгалки и учеа да лизгаат со помош на родителите, но имаше и повешти кои веќе знаеа и умееја како да се движат и уживаат на замрзнатата површина.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!