Поврзи се со нас

Гостивар

ОУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар во мрежа на германски училишта

Објавено

на

Основното училиште „Исмаил Ќемали“ во Гостивар стана дел од германската програма „Училишта – Партнери на иднината“, која има мрежа од над 2.000 училишта ширум светот партнерски поврзани со Германија. Соработката со Гете институтот, кој го спроведува проектот се официјализираше денес со потпишување на договор.

Програмата нуди можност учениците и професорите да ги надополнат своите знаења по германски јазик, преку заеднички активности и размени.

На настанот, кој се одржа во холот на училиштето присуствуваа министерката за образование Мила Царовска, градоначалникот Арбен Таравари и Амбасадорката на Германија Анке Холштајн.

„Овој тип на партнерства помеѓу училиштата од две различни може да придонесат во квалитетот на образование. Сметам дека она што може да го научиме од европските земји е дека мултукултурата, учењето на различни јазици, почитувањето на различни култури може да не носи само кон развој. Токму затоа, нашите наставници кои ја спроведуваат оваа програма, ќе ги преземат европските вредности и исто така, ќе ги пренесат на учениците“, изјави министерката Царовска.

Градоначалникот изрази задоволство што училиште во Гостивар влегува во ваква активност, која ќе биде од особена корист за децата.

„Како и во сите градови во Северна Македонија и во Гостивар кај учениците најголем интерес за странски јазици има за изучување на англискиот и германскиот. Затоа, мислам дека официјализирањето на соработката ќе биде во корист на сите деца. За Гете институтот не треба да се зборува, се знае дека станува збор за квалитетен тим и проекти, не се сомневам и дека управата на училиштето ќе продолжи со успеши активности“, рече  Таравари.

Учењето германски јазик, на младите не треба да им биде со цел за да бараат работа во Германија, туку за да бидат подобро квалификувани да ја градат иднината во својата земја, истакна германската Амбасадорка.

„Оваа соработка овозможува да се донесе квалитетно изучување на германскиот јазик, овде во Гостивар. Ова училиште е прво со настава на албански јазик што се вклучува во мрежата, што сметам дека е важно. Сакам да нагласам дека младите луѓе не треба да имаат цел да го учат германскиот заради работа и иселување во Германија. Главната цел кога изучуваат јазик треба да им биде за подобра квалификација и подобра работа дома, за да ја градат својата иднина во својата земја“, изјави Амбасадорката Холштајн.

Во училиштето „Исмаил Ќемали“, германски јазик изучуваат околу 560 ученици.

„Соработка постои веќе неколку години, во нашето училиште се одржуваат сите регионални натпревари по германски јазик. Голем број ученици го изучуваат германскиот јазик. Сега верувам дека нашаат соработка ќе биде уште подлабока, а тоа подразбира и размена на ученици, размена на професори, доквалификација на наставниците по германски јазик по планови и програми кои се во европската рамка“, изјави Шпреса Усеини, директор на ОУ „Исмаил Ќемали“ – Гостивар.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 38 минути

Мајка пријавила напад врз синот од соученик во гостиварско училиште

Македонијапред 1 час

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 2 часа

Фатен малолетник во Гостивар кој украл „пежо 306“

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Османи собра 10.000 потписи, Димитриевски има 8.400, Таравари 7.513, Ванковска 6.237…

Македонијапред 3 часа

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Вестипред 4 часа

Тексас продолжува да ја гради бариерата на границата со Мексико

Занимливостипред 5 часа

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гости: Живка Ѓурчиновска и Г‘зиме Фејзи | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Спортпред 20 часа

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена